„Protože by ve škole bylo jen šest dětí, nemůžeme ji podle školského zákona provozovat. Proto bude škola uzavřena," vysvětluje starosta města na Praze-západ Jaroslav Kratochvíl červnové rozhodnutí zastupitelstva. Zároveň je provoz školy s malým obsazením pro město jako zřizovatele neekonomický.

Důvodem malého počtu žáků je i to, že se nejedná o klasickou základní školu, ale o základní školu praktickou. V tomto typu školského zařízení se vzdělávají žáci, kteří se nemohou s úspěchem vzdělávat na základní škole běžného typu. Jedná se o žáky s lehkým mentálním postižením. Dříve se tomuto typu školy říkalo zvláštní.

Může za to blízkost Prahy? 

Na konci června, kdy se předávají vysvědčení, bude škola zrušena. „Budovu bychom však chtěli zachovat pro účel, pro nějž byla zřízena. Budovu zatím pronajmeme soukromé škole," vysvětluje Kratochvíl. V budoucnu by se pak mohla praktická škola obnovit, pokud by se zvýšil zájem.

Důvodem, proč nyní škola nemá dostatek žáků, je podle hostivického starosty blízkost hlavního města. „Původně škola sloužila i pro děti z okolních obcí. Tím jak se rozšiřuje doprava, tak začaly jezdit více do Prahy. Situace souvisí i s inkluzí, kdy dětí chodí do praktických škol čím dál tím méně," míní Kratochvíl.

Problémem je i inkluze 

Pravidla, která by měla ulehčit vzdělávání handicapovaných a sociálně znevýhodněných dětí v běžných školách, byla schválena na jaře 2015. Bouřlivou debatu laiků i odborné veřejnosti vyvolala především v posledních měsících.

V debatě o inkluzi je kritizována především údajná snaha začlenit do běžných škol více dětí s lehkým mentálním postižením. Ministerstvo školství opakovaně uvedlo, že se nebudou rušit školy vzdělávající převážně tyto žáky a že si rodiče budou moci vybrat, kde chtějí nechat své dítě vzdělávat.

Čtěte také: Učňovská škola v Benešově končí, žáci o ni neměli zájem