„Podle volebního zákona mohou kandidátní listiny podávat pouze registrované strany či politická hnutí, což není případ tohoto hnutí," sdělil na dotaz médií Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Uvedl také, že podle žádosti má přípravný výbor hnutí pouze dva místo tří požadovaných členů a místo minimálního počtu 1000 petentů žádost podepsalo jen 13 lidí.

Markéta Vítková ze středočeského krajského úřadu ČTK řekla, že kandidátka s názvem Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů) byla na úřad doručena přes podatelnu, tudíž chybí kontakt na zmocněnce. Na listině je uveden pouze jediný kandidát, dodala. O připuštění kandidátek k volbám se rozhodne na konci září, do té doby mají strany šanci chyby a nedostatky napravit.

Podobná uskupení se objevovala i při minulých volbách. Například před třemi lety se pouze v Moravskoslezském kraji nominovala strana Ježíšje Pán, která ale později svou jednočlennou kandidátku sama stáhla.

Uskupení, která nekandidují ve všech krajích, mají podle volebních pravidel spíše jen minimální šanci dostat se do Sněmovny. Na mandáty dosáhnou totiž jen strany, které získají v celostátním měřítku alespoň pět procent platných hlasů. Při posledních sněmovních volbách tato hranice představovala přes 261.500 hlasů.

Strany a hnutí, které budou k volbám připuštěny, ale kandidují jen v jednom či dvou regionech, budou ale mít příležitost své vize prezentovat ve vysílání veřejnoprávní televize a rozhlasu. Letos ze stran pouze v jednom kraji kandidují také Klub angažovaných nestraníků, strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net a pražské hnutí OBČANÉ 2011, ve dvou Romská demokratická strana. Ve všech krajích se do voleb přihlásilo 17 z 24 kandi­dujících uskupení.