Předmětem slyšení, které se konalo v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce byly Petice žádající zastavení aktivit vedoucích k povolení průzkumu a těžby zlata v České republice.

„Naši petici podepsaly desítky tisíc lidí. Cílem je zastavit průzkum a těžbu zlata. To se u nás sice dobývalo od starověku, ale dnes už se vyskytuje jen mikroskopicky rozptýlené v hornině. Průzkum i těžba zlata v České republice by znamenala rozsáhlou a nenávratnou devastaci krajiny," vysvětlil Jindřich Ešner, předseda občanského sdružení Šumava nad zlato a jeden z členů petičního výboru.

Vedle zástupců sdružení Šumava nad zlato se veřejného slyšení v senátním výboru zúčastnila i řada starostů ze středočeských obcí a měst. A právě ty přišel podpořit středočeský hejtman Josef Řihák.

Zakaz používání jedovatého kyanidu

„Všichni si ještě vzpomínáme na Dybovo zlatonosné dobrodružství na konci 90 let minulého století. (Karel Dyba - ministr hospodářství ve Vládě ČR v 90. letech minulého století - pozn. aut.) To skončilo v roce 1999, kdy došlo ke katastrofě v rumunském zlatém dole Baia Mare. Australská zlatokopecká firma, která důl provozovala, způsobila zamoření řek Dunaje a Tisy kyanidem a těžkými kovy, neboť při těžbě využívala značně rizikový proces chemické těžby za pomoci kyanidových roztoků. Řeky Dunaj a Tisa se z této pohromy dodnes nevzpamatovaly. I na základě této zkušenosti Parlament České republiky u nás zakázal při dobývání zlata používat jedovatý kyanid," připomněl hejtman Josef Řihák minulé úsilí těžařů dostat se k českému zlatu.

Hejtman Řihák ve své řeči dále tlumočil stanovisko zastupitelů Středočeského kraje, kteří letos v únoru jednoznačně odhlasovali, že nesouhlasí s průzkumem a těžbou zlata na území středních Čech.

Aktivity odpůrců těžby zlata nepolevují

„Pokud by těžaři získali povolení k průzkumu, dříve nebo později by neodvratně následovala i těžba. To by znamenalo likvidaci středočeské krajiny v podobě, v jaké ji známe dnes. Rozsáhlá průmyslová těžba surovin, při níž by se využívaly toxické sloučeniny, nemá v současné době ve středních Čechách místo. Proto vítám, že aktivity odpůrců těžby zlata u nás nepolevují. Přestože dnes se tady navzájem ujišťujeme, že těžba zlata u nás nehrozí, chápu starosty obcí, že všemu, co se kolem zlata děje, až tak moc nevěří. Stát by se rozhodně neměl stavět proti samosprávám. Očekávám proto, že ministerstvo životního prostředí žádosti o povolení průzkumu co nejdříve zamítne. Starostům obcí i přs všeobecný odpor proti záměrům těžařů doporučuji, aby zůstali bdělí," řekl ve svém projevu hejtman Josef Řihák.

V průběhu veřejného slyšení přednesli svá stanoviska Pavel Eybert, místopředseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životního prostředí Senátu Parlamentu ČR, Vladimír Dolejský, náměstek ministra a ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Ministerstva životního prostředí ČR, Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR a Jan Slanec, ředitel České inspekce životního prostředí. Všichni se vyslovili proti průzkumu a těžbě zlata u nás.

Nebezpečí, rizika a škodlivé důsledky

Následovaly diskusní příspěvky starostů obcí a měst a dalších hostů, ve kterých diskutující upozorňovali na nebezpečí a rizika těžby zlata u nás a škodlivé důsledky s tím spojené.

Na závěr veřejného slyšení senátor Jaromír Jermář, předseda výboru a řídící jednání oznámil, že všechna stanoviska přednese na jednání Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.

„Plně chápu obavy starostů a jejich spoluobčanů, kteří se cítí průzkumem a těžbou zlata u nás ohroženi. Přál bych si, abychom podobné problémy už nemuseli řešit," řekl senátor Jaromír Jermář.

Starosta Chotilska: Žijeme v nejistotě dál a není to vůbec příjemnéV úterý se starostové z Příbramska včetně hejtmana Josefa Řiháka zúčastnili veřejného slyšení ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky. Předmětem slyšení, které se konalo v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce byly Petice žádající zastavení aktivit vedoucích k povolení průzkumu a těžby zlata v České republice.

Starosotové upozorňovali na nebezpečí a rizika těžby zlata u nás a škodlivé důsledky s tím spojené. Jiří Šťástka, starosta Chotilska, řekl Příbramskému deníku, že slyšení bylo pro všechny přítomné starosty a vůbec odpůrce těžby nesmírně přínosné.

„Mohli jsme vyjádřit své názory a naopak poslechnout názory ostatních účastníků. Petice Kašperských hor a sdružení Šumava nad zlato byla výborem senátu kladně přijata a přítomní senátoři vyjádřili svůj nesouhlas s dalšími průzkumy zlata a případnou těžbou pomocí kyanidového loužení v hustě osídlené krajině. Slyšení se zúčastnila většina zástupců takto postižených oblastí," konstatoval Šťástka.

Jiří Šťástka také upozornil na to, že řízení za účelem přidělení lokality na průzkum na ložisko Mokrsko je stále vedeno a v současné době přerušeno. Zabývá se jím rozkladová komise ministra životního prostředí. „Pokud by byla licence firmě přidělena, ceny nemovitostí v okolí by razantně klesly. Žijeme tedy v nejistotě dál a není to vůbec příjemné," upozornil starosta.

Dodal, že nikdo si však nedovede představit velký povrchový důl 200 metrů hluboký, v krásné krajině Středního Povltaví, téměř na břehu řeky Vltavy a na hranici Evropsky významné lokality a Přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina, zahrnutých v systému Natura 2000.

Závěrem všechny přítomné pozval na hapenning Dobrá nálada nad zlato, který pořádá v sobotu sdružení Veselý vrch ve spolupráci se sdružením Čechy nad zlato, MAS Brdy-Vltava a obcí Chotilsko.

Zdroj: Středočeský kraj