Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: Chceme, aby území zůstalo státu a nerozparcelovávalo se mezi obce

Příbram - Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera se minulý pátek na výroční konferenci Regionálního operačního programu Střední Čechy setkal se starostou městysu Jince Josefem Hálou. Jinecký starosta hejtmana informoval o nedávném jednání starostů podbrdských obcí v Příbrami.

25.11.2014
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

„Až na jednoho všichni zúčastnění starostové obcí a měst z okolí Brd z Příbramska nesouhlasí se zrušením Vojenského újezdu (VÚ) Brdy ani s přičleněním jeho části k Plzeňskému kraji. Máme například obavy o ochranu vod, nesouhlasíme s divokým parcelováním Brd, domníváme se, že území brdského újezdu není připraveno na změnu dopravního režimu. Bohužel schůzku pořádal příbramský starosta Jindřich Vařeka, který jako jediný souhlasí se zrušením VÚ Brdy. A o naší schůzce jeho mluvčí nepřesně a neúplně informovala," tvrdí jinecký starosta Josef Hála. 

Hejtman k tomu řekl, že krajský úřad situaci velmi pečlivě sleduje. „Myslíme si, že není možné zákonem rozhodnout o zrušení újezdu, když se Středočeský a Plzeňský kraj nedomluvily na společném řešení. Proto se snažíme, aby byl VÚ Brdy vyjmut z projednávaného zákona o rušení újezdů. U zbývajících čtyř újezdů vyjádřily dotčené kraje souhlas, v případě Brd tomu tak ale není. Chceme, aby Brdy zůstaly pod jednotnou správou ve Středočeském kraji," řekl Petera.

Zbývá dořešit řada věcí

Podle něj je také potřeba nejprve před případným zrušením újezdu dořešit dopravu, ochranu vod, vodovodní a kanalizační řády a další věci. „Z těchto důvodů chceme, aby toto území zůstalo státu a nerozparcelovávalo se mezi jednotlivé obce," zdůraznil hejtman Miloš Petera.

Příbramský starosta je ale jiného názoru a už dříve řekl, že Příbram má zájem o umístění sídla správy CHKO na svém území a nabízí k tomu vhodné a důstojné prostory.

„Prostudoval jsem návrh zákona, kterým se ruší VÚ Brdy, zákon o ochraně přírody a krajiny i návrh CHKO Brdy a musím konstatovat, že tato legislativní kombinace mne přesvědčuje, že o přírodu a krajinu v Brdech bude postaráno neskonale lépe, než jak je tomu doposud," uvedl své stanovisko starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Otevřený dopis předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi

Starosta Příbram Jindřich Vařeka poslal otevřený dopis města Příbrami předsedovi PS Parlamentu ČR Janu Hamáčkovi.

Vážený pane předsedo, v několika posledních dnech iniciovalo město Příbram jednání se starosty obcí našeho správního obvodu, které leží na hranicích s Vojenským újezdem Brdy. O jeho zrušení mj. jedná PS Parlamentu ČR. Setkání se zúčastnili též odborníci z MO-ČR, MŽP-ČR a AOPK ČR. Pozvání k tomuto jednání přijal i Ministr obrany ČR, pan Martin Stropnický.

Smyslem a účelem setkání bylo získat informace, v jakém stádiu se nachází proces rušení VÚ Brdy a případně se dohodnout na tom, v jakých oblastech by mohly orgány státu pomoci obcím, jichž se rušení újezdu týká, při řešení problémů spojených s transformaci vojenského újezdu.

Průběh zmíněných jednání mj. ukázal, že k záměru MO a Vlády ČR se nejrůznější subjekty staví rozdílně. Město Příbram ovšem plně respektuje, že je pouze věcí ministerstva obrany a Vlády ČR posoudit, zda je existence VÚ Brdy potřebná a nemáme žádné pochybnosti o tom, že příslušní odborníci tuto otázku vyhodnotili zodpovědně.

Odmítáme pokusy některých starostů a dalších politiků zpochybňovat proces, který byl zahájen už v roce 2011 na základě závěrů Bílé knihy o obraně. Jakékoli snahy ze strany laické veřejnosti a politiků zasahovat do této vysoce odborné problematiky považujeme za škodlivé a nebezpečné.

Nové vedení města a ORP Příbram, vzešlé z letošních komunálních voleb plně respektuje záměr Ministerstva obrany a Vlády ČR zrušit VÚ Brdy a vyhlásit zde CHKO. S tím jsme do voleb šli a i s tím jsme zvítězili a náš postoj tak můžeme opřít o jasný mandát, který nám voliči dali.

Považujeme za bezpředmětné jakékoli debaty o tom, zda je záměr Vlády ČR, opřený o doporučení odborníků správný, či ne, ale vyzýváme všechny zodpovědné představitele obcí a další politiky k debatě o tom, jak rozběhnutý proces realizovat tak, aby přinesl užitek celému Podbrdskému regionu.

Hledejme cesty a řešení problémů, spojených s transformací vojenských újezdů. Mezi takové v této chvíli rozhodně nepatří spory o průběh hranic krajů, zvláště když je sami starostové dotčených obcí již v roce 2012 schválili.

Zabývejme se praktickými problémy, spojenými s tímto procesem, vnímejme je věcně, realisticky a zodpovědně a zanechme planého a škodlivého politikaření nebo bezohledného prosazování osobních zájmů některých jednotlivců.

Vážený pane předsedo, dovolujeme si Vás touto cestou požádat, abyste s textem tohoto našeho otevřeného dopisu seznámil ostatní poslance Parlamentu ČR.

Ing. Jindřich Vařeka,
starosta města Příbrami

Autor: Karel Hutr

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení