O hasičském sboru ve Bzové jsme hovořili s jeho starostou Janem Mráčkem.

Kdo vás do soutěže Dobráci přihlásil?

Byl to můj nápad. Dozvěděl jsem se o projektu z dopisu. Zaujalo mě to, tak jsem si řekl, že to zkusíme.

Jak hlasovat pro SDH Bzová?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI BZOVA na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče ze Bzové posílejte do pátku 30. ledna 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS není omezený.

Váš sbor má v obci tradici, loni jste oslavili už 110 let?

Je to tak, i když jsme nedělali žádné velké oslavy. Ale v loňském roce jsme obnovili kroužek mladých hasičů.

Kolik tedy máte v současnosti členů?

Celkem je nás šedesát, z toho deset dětí, kteří aktivně působí ve zmíněném kroužku.

Konají se ve vaší obci nějaké hasičské soutěže?

Náš sbor pořádá Memoriál Františka Šímy, což byl profesionální hasič a pocházel z naší obce. V loňském roce se konal podesáté.

Prozradíte čtenářům některé vaše zásahy? Kdy nejčastěji pomáháte?

Většinou se jedná o polámané stromy nebo zatopené sklepy. V loňském roce nebylo výjezdů tolik, ale předloni kvůli vichřici bylo víc práce a vyjížděli jsme asi šestkrát.

Sbory dobrovolných hasičů se v obcích často starají o kulturní dění. Jak je to u vás?

Ve Bzové také pořádáme řadu dnes už tradičních kulturních a společenských akcí. Organizujeme například zábavy v obci, máje, ale také pálení čarodějnic, oslavy Dne dětí, lampionový průvod nebo čerta a Mikuláše. Tradičně na konci června chystáme pro děti oblíbené loučení se školním rokem. Jeho součástí je i táborák a opékání špekáčků.

Jaké má váš sbor nyní cíle do blízké budoucnosti, kromě snahy o vítězství v anketě Dobráci?

Letos bychom rádi zavedli do zbrojnice vodu a kanalizaci, jejichž výstavba už po naší obci začala.

Pokřik dětí z SDH Bzová | Video: Petra Lišková

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha západ a Praha východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.