„Tento AED je ve vozidle Volkswagen Transporter, které je určeno primárně na zásahy při dopravních nehodách a jiných součinnostních zásazích se ZZS. Premiéru si berounský AED odbyl v lednu roku 2014, kdy byl použit při resuscitaci řidiče, který na dálnici D5 zkolaboval za volantem automobilu a narazil do svodidel," upozornil Milan Provazník za územní odbor Beroun Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Druhý případ, kdy se berounským hasičům podařilo s pomocí defibrilátoru zachránit lidský život, se odehrál v úterý 12. dubna 2016 v obci Beroun - Hostím. Na lávce pro pěší přes potok Loděnice tam zkolaboval šedesátiletý muž.

Asistovaná resuscitace

„V tomto případě dispečink zdravotnické záchranné služby aktuálně vyhodnotil, že nejblíže postiženému je AED právě na požární stanici Beroun, a prostřednictvím krajského operačního a informačního střediska v Kladně vyslal naši jednotku na místo. V obou případech po iniciovaném výboji AED a díky asistované resuscitaci předávali hasiči postiženého zdravotnickým záchranářům ve stabilizovaném stavu nebo při vědomí," vysvětlil Milan Provazník.

Ve Středočeském kraji mají hasiči celkem dvanáct defibrilátorů. Tři byly darovány sponzorsky a devět jich mají hasiči půjčeno od zdravotnické záchranky Středočeského kraje. Dalších devět přenosných defibrilátorů je v kraji rozmístěno u jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Čtěte také: Klinická smrt nemusí být konec