Momentálně čítá Sbor dobrovolných hasičů v Odřepsích 28 členů, z nichž 13 tvoří zásahovou jednotku. Funguje i tým, který obec reprezentuje v hasičském sportu na úrovni okresního poháru.

Ačkoliv zbrojnice je nová, sbor má úctyhodnou historii. Byl založen v roce 1885, to je před 131 lety. Loni oslavám 130 let existence obětovali hodně času a příprav. „Nacvičili jsme zásah na věž po staru, jak jsme se v kronikách dočetli, že to dělali naši dědové a pradědové," řekl starosta místní jednotky Josef Beran.

Pořadové přípravy, slet hasičů ze sousedních obcí, ukázky zásahu historickou technikou i soutěže pro děti. To byl velkolepý loňský 18. červenec v Odřepsích. Svého času chtěli místní založit i ženský oddíl. „Ale to se nakonec nepovedlo. Část holek se vdala, část se odstěhovala a bylo," vysvětlil starosta sboru.

Technická jednotka

Místní hasiči se netají tím, že částečně fungují i jako jakási technická jednotka obce. A nejen proto, že v jejich řadách se pohybuje i současný starosta obce Vladimír Netík.

„Nedávno jsme dělali prořezy stromů, několik měsíců jsme pomáhali vytvořit i místní hřiště. A další drobnější technickou výpomocí jsme k obci k dispozici," řekl Beran. Zhruba dvakrát do měsíce čistí hydranty poté, co byla do obce zavedena vodovodní přípojka od Poděbrad.

Jak už to bývá, hasiči jsou na vsi i hybateli kulturního dění. Vánoční večírky, čarodějnice, bojové hry pro děti v lese, ale třeba i netradiční hamburgriáda. To všechno jsou jejich nápady uvedené do praxe.

„Pořádáme dětské dny, pro děti také rybářský den. Na návsi máme zarybněnou nádrž, tak tam si děcka také užijí. Momentálně tam stavíme altánek, aby si rodiče s dětmi měli kde posedět," uvedl velitel jednotky Karel Šlechta.

Jak hlasovat pro OdřepsyPošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI ODREPSY na číslo 900 11 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z obce Odřepsy posílejte do pátku 19. února 2016 do 15 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Hlavním nepřítelem není oheň ale voda

Zatímco většina hasičských sborů má za úhlavního nepřítele oheň a požáry, ti z Odřepes mají bohaté zkušenosti se zásahy u vody. Už v roce 2002 při obrovských povodních se vydali na Mělnicko.

„Zasahovali jsme tehdy v Hoříně skoro týden. Vyjeli jsme tam ve čtyřech mužích, z nichž dva už dnes nežijí. Tehdy jsme ze zatopené obce pomocí naší stříkačky tahali vodu zpátky do Vltavy. Nikdo, kdo to nezažil, si nedokáže představit, co je voda za živel. Zvláště, když máte ve vsi 11 metrů vody," říká už zmíněný starosta obce a hasič Vladimír Netík.

Velmi neobvyklou povodeň zažili v červnu 2013 přímo v Odřepsích. Vesnice leží pod vrchem Oškobrh. „Povodeň kvůli dlouho trvajícím dešťům byla dokonce i na tom kopci. K nám to z kopce stékalo po polích, navíc se nám tu rozvodnil rybník, takže náves byla zaplavená," vzpomíná starosta Netík.

Čímž se dostáváme k vybavení a technice. Základem jsou dvě stříkačky PS 12. Jedna je stále připravena v zásahovém vozíku, druhou používají při závodech. Používaným vozidlem je Ford Tranzit, v němž vozí i čerpadlo. Což je vzhledem k výše řečenému o povodních pochopitelné. V Tranzitu je klasické zásahové vybavení plus teleskopický žebřík a elektrocentrála.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 (případně 100,7 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti o soutěži najdete na webu: www.dobraciroku.cz.

Čtěte také: Zachránili muže v silu. Dobráky roku z Lysé nad Labem ocenil hejtman