Pak už se začala psát historie sboru, v jeho čele do dnešního dne stálo patnáct starostů. Tím současným je Milan Pekárek.

Jak hlasovat pro Chaloupky?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI CHALOUPKY na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Chaloupek posílejte do pátku 18. září 2015 do 15 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonu není omezený.

Činnost sboru je velmi široká a zahrnuje nejen soutěže v hasičském sportu, ale i kulturní a sportovní akce. „Sbor dobrovolných hasičů Chaloupky má celkem 120 členů. Z toho je devětadvacet dětí do patnácti let," říká hrdě starosta SDH Chaloupky Milan Pekárek a dodává, že děti se pravidelně účastní soutěže Plamen a dalších hasičských soutěží.

Pozadu nezůstává ani dorost a dospělí. Každoroční kulturní akcí je hasičský bál, letos již 79. v pořadí. Další velkou kulturní akcí jsou Staročeské máje, při kterých děti i mládež tančí českou i moravskou besedu.

Výbor sboru pořádá také zájezdy do divadel a oslavy u příležitosti založení sboru. Za podpory Obecního úřadu v Chaloupkách vydává sbor vlastní Hasičský zpravodaj, v němž informuje členy o řadě akcí. „Společně se Sborem dobrovolných hasičů v Komárově pořádáme Memoriál Josefa Kůtka a Josefa Pose," říká za hasiče z Chaloupek kronikářka Lenka Jandová.

Starosta Milan Pekárek doplnil, že letos se koná 17. ročník této akce, a to nadcházející týden 19. září.

Medaile mají dětší hasiči pravidelně

Jak dále hasiči z Chaloupek uvádějí, největší pozornost věnuje výbor sboru činnosti oddílu malých hasičů. „Schůzky dětí se konají pravidelně každou sobotu. Družstva mladších i starších žáků se účastní celostátní hry Plamen, v okresním kole se pravidelně umísťují na medailových místech. Družstvo dorostenců v celoroční soutěži dorostu již poněkolikáté za sebou postoupilo do krajského kola. Účastníme se výtvarné a literární soutěže Požární ochrana očima dětí, v níž naši žáci několikrát bodovali v krajském kole, a v republikovém kole získali dokonce druhé a třetí místo," vyjmenoval starosta hasičů Milan Pekárek.

„Také se s dětmi zúčastňujeme soutěží, které pořádají okolní sbory, jde například o Zimní hry v Zadní Třebani, Zaječovské uzlování, Zálužský pohár vítězů nebo jde o Noční soutěže v požárních útocích v Hýskově. Sami pak pořádáme pro mladé hasiče z okolních sborů dvě soutěže Velikonoční motání o nejrychleji smotanou hadici a Memoriál Adolfa Jandy v požárním trojboji. O prázdninách jezdíme s dětmi na týdenní soustředění do Smetanovy Lhoty," pokračuje Lenka Jandová.

Ekologie je důležitá

V Chaloupkách s dětmi nezapomínají ani na ekologii. V rámci brigád se společně starají o úklid okolní přírody, při kterém spolupracují s Vojenskými lesy a statky v Jincích. „Pořádáme také turistický pochod Chaloupecká stopa nebo Pohádkový les ke Dni dětí. Pravidelně také jezdíme s dětmi na výlety, například do aquaparku nebo Hornického muzea v Příbrami. Navštívili jsme stanice Hasičského záchranného sboru v Hořovicích a Příbrami," doplnila Lenka Jandová.

Za zmínku rozhodně stojí i to, že práce dlouholetých funkcionářů chaloupeckého sboru Josefa Neužila a Adolfa Jandy byla oceněna po listopadové revoluci, když v roce 1993 převzali v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi nejvyšší hasičské vyznamenání titul „Zasloužilý hasič". V roce 2005 obdržel stejné vyznamenání také Vladimír Chvojka.

Sbor dobrovolných hasičů Chaloupky má družstva mladších žáků, starších žáků, dorostenců a dorostenek, žen, mužů a staré gardy. Zejména v práci s mládeží dosahuje sbor výrazných úspěchů, a to hlavně díky nelehké práci vedoucích Milana Pekárka, Petra Jandy, Jiřího Chvojky a Ondřeje Dobrého, kteří věnují svůj volný čas výchově další generace hasičů.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další SDH.

Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.