A skutečně, zdejší hasičárna má rozměry menší rodinné garáže, do které se vejde všechno potřebné. To, že jde o skutečně nejmenší hasičárnu, do níž redaktoři „Dobráků" zavítali, potvrzuje i Soňa Jindrová z Českého rozhlasu Region.

Zato všude vládne pohoda, kolem pobíhá hasičský „potěr" a my jsme zváni do klubovny. Ve skutečnosti funguje klubovna i jako hospůdka, a na zdi mohou příchozí obdivovat několik polic, které se prohýbají pod tíhou pohárů z nejrůznějších hasičských soutěží.

Ženy mají navrch

„Máme dvě družstva, mužské a ženské, žen je 17 a musím přiznat, že jsou úspěšnější," směje se starosta sboru Kuntoš. Dodává také, že zdejší ženy jsou v tréninku opravdu poctivé, scházejí se od března do října minimálně jednou týdně, před soutěžemi dokonce i dvakrát. Trenér jim dává pořádně zabrat.

Zatímco muži soutěží pouze v rámci okrsku, ženy bojují hned na několika frontách, jak potvrzuje Hana Kuntošová: „Jezdíme na Boleslavský pohár, Pojizerský pohár, Podkozákovskou ligu a také okrskové soutěže. Sami dokonce pořádáme soutěž v rámci Jizerské ligy.

Je to Borovický pohár, letos v srpnu proběhl už čtvrtý ročník a naše družstvo se umístilo na třetí příčce z 33 soutěžících týmů, z toho třinácti ženských, což považujeme za letošní nejlepší výsledek," chlubí se hasička.

Jak hlasovat pro Borovici?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI BOROVICE na číslo 900 11 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Borovice posílejte do pátku 28. listopadu 2015 do 15 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Soběstačný tým

Není to jediné, na co mohou být zdejší hasičky pyšné. Na svůj provoz a vybavení si totiž musí samy vydělat, a daří se jim to, i když je to mnohdy velmi náročné. „Začínaly jsme třeba tím, že jsme s ženskými hrabaly paseku. Teď sbíráme a prodáváme jablka, staré železo, pořádáme plesy nebo jsme nafotily kalendář, který prodáváme," vypočítává Hana Kuntošová a ukazuje nám kalendář s portréty všech zdejších členek.

Ženy samozřejmě k výjezdům nejezdí, jejich hašení tak zůstává v rovině sportu. Jak potvrzuje další z hasiček, Vendula Černocká, sport je jen jedním z aspektů, proč se stát členem týmu borovických hasiček, které mají mimo jiné pro nové potenciální hasičky dveře stále otevřené.

„Je to parta moc hodných a super ženských, užijeme si spoustu zábavy a legrace, a hlavně tím celá vesnice žije a drží spolu," vysvětluje, proč už je u hasičů devátý rok. „Jen občas mi členství přeruší těhotenství, jako třeba teď, ale určitě se potom zase ráda vrátím.

Extrémní závody

Borovické hasičky se nedrží jen svého „kopyta", letos je jejich trenér Radek Kuntoš vyhecoval k účasti na extrémním překážkovém závodě Spartan Race, který obnáší mimo jiné osmikilometrový běh v opravdu velice náročných podmínkách včetně brodění.

„Zvládly to všechny včetně nejstarší členky, mojí mámy, a musím říci, že jsem byl nejen hodně překvapený, samozřejmě jsem na ně také hrdý," řekl Radek Kuntoš.

Kromě sportovních aktivit jsou zdejší hasičky také důležitými hybatelkami kulturního dění v obci. Jak prozradil velitel Miloš Šturma, mezi nejoblíbenější akce sezóny patří zástěrkový ples, spolupořádají také i oslavy Dne žen nebo akce pro děti.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5, případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel.číslo 900 11 04, zprávu piště ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti o soutěži najdete na webu: www.dobraciroku.cz.