„Nové sídlo čáslavských hasičů je také nyní na lepším místě, co se týká strategické polohy a dostupnosti hlavních silničních tahů, například silnice číslo 38," uvedl ředitel kutnohorského územního odboru hasičů Jiří Pokorný.

V dřívějším sídle čáslavských hasičů ve středu města byl problémový výjezd, úzké ulice a v okolí se pohybovalo mnoho chodců včetně dětí z nedaleké školy, což nebylo při výjezdech bezpečné. „Na výstavbě se podílelo i město, zainvestovalo projekt a odprodalo vhodný pozemek za téměř symbolickou částku," uvedl Pokorný.

Snaha o vybudování nové stanice začala už v roce 1997. O výstavbě se rozhodlo až v roce 2014, samotná stavba začala loni v únoru a skončila už v říjnu. Zaplatilo ji ministerstvo vnitra. Provoz v budově začal v prosinci. Slouží tam celkem 15 hasičů ve třech směnách. Podobná stanice by měla brzy vzniknout také v Milovicích na Nymbursku.

Energeticky soběstačná stanice

Stavba má solární panely pro ohřev vody, vlastní studnu na 35 kubických metrů vody, která slouží i jako zádržná nádrž pro dešťovou vodu stékající ze střechy. Stanice je energeticky soběstačná a může sloužit i jako místo pro zasedání krizového štábu obce s rozšířenou působností Čáslav v případě krizových událostí.

V kutnohorském okrese jsou čtyři stanice profesionálních hasičů, kromě té čáslavské ještě v Kutné Hoře, Uhlířských Janovicích a ve Zruči nad Sázavou. Stanice v Čáslavi funguje od roku 1970, kdy začala fungovat v sídle dobrovolných hasičů. Ročně má okolo 200 výjezdů. Celkem je ve Středočeském kraji 32 stanic Hasičského záchranného sboru Středočeského kra­je.

Čtěte také: Když přijdou na návštěvu děti, u hasičů hoří