Zaoralová uvedla, že během úterka a noci na středu hasiči v celé republice zaznamenali 834 událostí – což je trojnásobek běžného denního průměru výjezdů. O odstraňování následků sněžení, což spadá pod kategorii „technická pomoc", se jednalo v 681 případech; dlouhodobý denní průměr technických pomocí je 150.

Velmi výrazně se na těchto údajích podílejí čísla ze středních Čech, kde na Příbramsku a v Dolních Břežanech na Praze-západ dokonce musela být povolána těžká technika. Středočeští hasiči hlásili 377 zásahů (přičemž běžný denní průměr je 38!). Během úterka středočeští hasiči ještě skoro o stovku překročili rekordní údaj z předchozího dne, poznamenal ve středu Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.

Každou druhou minutu

„Nejčastěji vyjížděly profesionální i dobrovolné jednotky mezi pátou a desátou hodinou, kdy nové události přibývaly v průměru každou druhou minutu. Výraznější pokles výjezdů nastal až později odpoledne po 17. hodině," konstatoval s tím, že v naprosté většině se jednalo o odstraňování stromů a větví padajících nejen na komunikace, ale i na budovy či na zaparkovaná auta.

Případně šlo o odstranění stromů, které pádem bezprostředně hrozily, doplnil Holomčík.

Jeho pozornosti neunikla ani jistá magie čísel. „Po statistické úpravě pondělních údajů dosáhl počet všech událostí za oba inkriminované dny ďábelské cifry 666," konstatoval.

Také v Praze byla obvyklá třicítka zásahů z průměrného dne vysoko překročena – v hlavním městě hasiči zaznamenali 156 událostí.

Nejvíce zásahů během úterka:

Praha-východ 99
Příbramsko 86
Praha-západ 74
Benešovsko  36
Berounsko  23

Zdroj: Jaroslav Gabriel, HZS Středočeského kraje

Čtěte také: Nad padajícími stromy začali energetici vítězit, kalamitní stav však platí