Na konec nařízení upozornil mluvčí magistrátu Vít Hofman: „Český hydrometeorologický ústav dnes odvolal výstrahu před zvýšeným nebezpečím požárů v Praze. V souvislosti s tím byla ukončena platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na rizikových místech na území hlavního města,“ oznámil ve čtvrtek odpoledne Hofman. Připomněl, že zákaz platil od 29. dubna.

Kde lze grilovat.

Mnohým, hlavně dětem, opatření zkazilo zážitek z pálení čarodějnic, protože město nepovolilo oheň ani na oficiálních akcích, kde byl domluvený dohled hasičů. Po filipojakubské noci však platit nepřestalo, což lidé buď nevěděli, nebo ignorovali. Protože například v uplynulých volných dnech se ve Stromovce grilovalo. A podobné to bylo i na jiných místech.

K ohýnkům musejí strážníci

Zkušenost s tím mají i pracovníci Lesů hlavního města Prahy, kteří většinu piknikových zón spravují. V minulých dnech je kontrolovali častěji než obvykle, právě kvůli riziku požárů. „Upozorňují návštěvníky a ti někdy na upozornění reagují a oheň likvidují, ale velmi často je nutné přivolat městskou policii. Ta řeší i případné sankce,“ sdělila mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové se pokuty na místě nerozdávají. Strážníci vše zadokumentují a přestupek předávají k projednání úřadu. Ten může ve správním řízení udělit pokutu až do výše sto tisíc korun.

V nejbližších dnech další zákaz nehrozí

Hasiči vyjížděli kvůli zapáleným grilům a ohništím pouze během čarodějnic. V dalších dnech už je nikdo nevolal. „Během čarodějnic, když jsme lidi na zákaz upozornili, tak to okamžitě uhasili. Nikde s tím nebyl problém,“ podotkl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové není pravděpodobné, že se zákaz vrátí v platnost během příštích dní. „V nejbližším horizontu to vypadá, že se nějaká dešťová přeháňka nebo bouřka sem tam vyskytne, a také by už neměl foukat ten čerstvý vítr, který půdu strašně vysušoval, takže v nejbližších deseti dnech nic takového nehrozí,“ řekla Honsová.

Zároveň ale nevyloučila, že se Pražané zákazu během léta znovu dočkají. „Meteorolog víc jak na deset dní dopředu pořádně nevidí, tam je už úspěšnost předpovědi nižší, takže rozhodně není vyloučeno, že se během letního období tato výstraha ještě uplatní,“ dodala meteoroložka.

Pikniková místa fungují už devět let

První místa, na nichž je oficiálně povolené rozdělat oheň či grilovat, v metropoli vznikla v roce 2009. Okamžitě se stala velmi oblíbená a nyní jich je ve městě více než dvacet. V některých je předem připraveno ohniště, na ostatních je třeba přinést si vlastní gril. Žádný rezervační systém na grilování neexistuje, kdo dřív přijde, dřív opéká.

O většinu míst se starají Lesy hlavního města Prahy, jejichž pracovníci tam také doplňují klest a dřevo. „Každé piknikové místo má provozní řád, který je nutno dodržovat. Bohužel veškerá pravidla jsou velmi často nerespektována a porušována, velmi často si návštěvníci zakládají ohně i mimo vyhrazená místa,“ komentovala situaci Fišerová.