Vedení ČSSD, jíž je Petera členem, nedávno vydalo doporučení, aby se její příslušníci soustředili jen na jednu z funkcí. Kolize má podle představenstva strany nastat jen v případě souběžného vykonávání postu hejtmana a poslance, což Petera fakticky nesplňuje.

On sám je přesvědčen, že obě role zvládá a nedostává se do situací, že neví kam dřív. „Umím si práci dobře zorganizovat a jak na půdě sněmovny, tak v radě kraje mám na starosti podobný okruh témat. Instituce jsou navíc blízko sebe," vysvětluje Petera.

O funkci se nikdo nepřihlásil

K funkci starosty dodává, že ji nabídl spolustraníkům v zastupitelstvu, ale nikdo se nepřihlásil. To potvrzuje Tomáš Mach. „Ano, ta nabídka padla, ale my jsme přesvědčeni, že pro Nymburk bude nejlepší, když rozjeté projekty dotáhne do konce sám pan Petera. Má naši plnou podporu," deklaruje Mach.

Starosta dodává, že pokud by si strana přála, aby některou z funkcí opustil, učiní tak. Se starostováním v příštím období už ale nepočítá. „Do komunálních voleb nebudu na kandidátce jako jednička a nepředpokládám, že bych měl řešit situaci s výkonem funkce starosty," dodal Petera.

Čtěte také: Starosta Čáslavi: Senát dokázal, že je skutečnou systémovou pojistkou

Josef Podolák