Letos se do Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu přihlásilo 255 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu. Odborná porota z nich vybere padesátku finalistů, které pořádající Obec architektů oznámí 14. září.
Nejlepší nápady a řešení bude nejprve vybírat porota GPA, složená z významných osobností z oblasti architektury. Jsou jimi Jean-Pierre Carniaux (Francie, ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura), Robert Schmitz (Švédsko, ateliér White Architekter), Martin Rein-Cano (Německo, ateliér TOPOTEK 1), Michal Bogár (Slovensko, ateliér Bogár architekti) a Eva Le Peutrec (Česko, ateliér E-Studio).
„Přestože je s organizováním GPA Národní ceny za architekturu spojena spousta práce a v podstatě po vyhlášení ročníku se začíná hned připravovat ročník nový, tak nás stále se zvyšující zájem o tuto cenu nabíjí novou energií. 255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že GPA Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice,“ je spokojený Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje. „Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře,“ dodal.
O svůj náhled na Grand Prix Architektů se podělila i členka poroty Eva Le Peutrec: „GPA mě provázela v úplných začátcích, když jsem jako student gymnázia snila o dráze architekta. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem se zájmem sledovala výsledky a některé z nich si pamatuji dodnes, i když je to už skoro 30 let,“ řekla česká architekta, působící v Číně.
Autoři projektů mohou získat hlavní ceny Grand Prix Architektů – velká modrá kostka, kterou udílí porota, a Ceny za celoživotní dílo – velká červená kostka, již udílí Rada Obce architektů.
Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v kategoriích: novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře. Získat lze i malou žlutou kostku za interiér, malou fialovou kostku za urbanismus a malou zelenou kostku za krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu.
„V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020,“ doplnil Oleg Haman.
Kdo také reprezentuje Prahu a střední Čechy v Grand Prix Architektů 2022
Penthouse in Prague - „město jako obývák“ - podrobnosti najdete ZDE
Architektonický herní prvek OFF FENCE / PLOT - podrobnosti najdete ZDE
Bořislavka Centrum - podrobnosti najdete ZDE
Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech na víceúčelový městský dům - podrobnosti najdete ZDE
Dejvické divadlo – úpravy veřejného předprostoru - podrobnosti najdete ZDE
Včelín - podrobnosti najdete ZDE
Kulturně–komunitní centrum Koruna - podrobnosti najdete ZDE
Pikniková místa v pražské Stromovce - podrobnosti najdete ZDE
Husův park v Praze - Čakovicích - podrobnosti najdete ZDE
Obnova poutního místa sv. Prokopa na Sázavě - podrobnosti najdete ZDE
Polyfunkční dům Petřiny82 - podrobnosti najdete ZDE
V7_Underground - podrobnosti najdete ZDE
WineList - podrobnosti najdete ZDE
Knihovna Petra Hájka - podrobnosti najdete ZDE
Rozhledna na Závisti - podrobnosti najdete ZDE
Světelné studio Šajn - podrobnosti najdete ZDE
Zahrada Wavy - podrobnosti najdete ZDE
Zahrada u funkcionalistické vily v Hodkovičkách - podrobnosti najdete ZDE
Dům s dírou - podrobnosti najdete ZDE
Rozšíření radnice Brandýs nad Labem - podrobnosti najdete ZDE
Dům u rybníka - podrobnosti najdete ZDE
Manifesto Market Anděl - podrobnosti najdete ZDE
Dům s rodinným hnízdem - podrobnosti najdete ZDE
Lávka přes Labe v Nymburce - podrobnosti najdete ZDE
RD Slaný - podrobnosti najdete ZDE
Všech 255 architektonických soutěžních projektů najdete ZDE