Nakonec se scházíme u devětapadesátileté Jany u ní doma ve Štěrboholech. Z jejího času jsem jí odkrojila hodinu a půl, ale i během této doby účastnice reality show Fit s Deníkem mailuje, telefonuje a plánuje si aktivity na další týden.

Trochu káravě se na ni podívám, když běží opět k telefonu. Jen se omluvně usměje. „To víte, jsem nenapravitelná. Přitom stále myslím na to, co mi řekl dietolog i cvičitelka v Resortu Svatá Kateřina. Ale jak mám zvolnit tempo, když toho mám pořád tolik před sebou?"

SPECIÁL: Reality show Fit s Deníkem

Jana od začátku soutěže v lednu shodila 1,5 kila. Sama ví, že je to málo.

„Na druhou stranu pokud je člověk mladší a zdravý, není tak těžké upravit tělesnou hmotnost. Co si ale počít s tím, když vám šedesátka klepe na dveře, máte diagnózu Parkinsonovy nemoci, užíváte léky, které mají nežádoucí účinky nabírání kil, a nemoc vás značně pohybově limituje…"

Soutěžící Jana vyzkoušela za život několik diet. Například dělenou stravu, kdy se potraviny dělí do tří skupin na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Tukožroutská dieta

Dokonce podlehla i tukožroutské dietě. Týden jedla jen zeleninový vývar. Dolů šlo okamžitě pět kilo, jo-jo efekt ale vrátil kila okamžitě zpět.

„Dnes už vím, že to není o dietě, ale o celkové změně životního stylu. A u toho se musí vydržet natrvalo," říká s vážnou tváří Jana, která mi na talíř právě servíruje pangase zapečeného se zeleninou.

„Teda, to je dobrota!" gestikuluji ještě s plnou pusou. Jana mi na to konto popisuje, že odjakživa vaří tak, aby to bylo nejen dobré, ale také zdravé. „Můj muž mě v tom také podporuje. Je sportovec-cyklista, takže také nechce přibírat."

Od března krabičky

V březnu si navíc Jana objednala tzv. krabičkovou dietu. Večer dostane na další den tři krabičky oběd, svačinu a večeři. Snídani a dopolední svačinu si pak připravuje podle svého. „Je to překvapivě velmi chutné, cenově dostupné a večerní dovážka je tak přesná, že bych si podle nich mohla řídit hodinky," směje se Jana a vytahuje z ledničky krabičky, aby mi je ukázala. V nich se skrývají pidiporcičky salátu, kuřete a rizota. A co si Jana od začátku soutěže odepírá? „Skoro nic. Pořád je to o tom životním stylu. Během soutěže jsem se ale dozvěděla, kdy a v jakém množství si to mohu dát."

Podle svých slov je Jana Večlová sacharidový typ, a tak její největší pochoutkou je čerstvý voňavý chléb, nejlépe se slunečnicovými semínky. Má ale také ráda štrúdl či jablka v županu. Janu od neděle čeká prodloužený víkend v Resortu Svatá Kateřina, kde proběhne finále Fit s Deníkem. Nejvíce se hrdá babička čtyřletého vnoučka Miloše těší na své kamarádky, které během jednotlivých soustředění potkala. „Jsem v kontaktu s Evkou z Břeclavi, je to podobná charita jako já. Ale i Marcelka, Lenka, Jarka… To všechno jsou úžasné holky!" pěje chválu na své soupeřící.

Výšlap na Říp

Vyhlášením výsledků v příštím týdnu to ale nekončí. Alespoň ne pro Janu a zbývajících třináct finalistek. „Už v dubnu by mě měly holky podpořit a vyrazit se mnou na tradiční výšlap na Říp, kam pravidelně stoupají pacienti trpící Parkinsonovou nemocí. A v červnu plánujeme setkání s grilováním u nás ve Štěrboholech. To bude teprve babinec!" raduje se energická Jana.

Fit s Deníkem - logo.