Firma zatím na rozhodnutí kraje reagovala jen velmi krátce. „Azos nyní stanovisko Krajského úřadu analyzuje a v zákonem stanovené lhůtě se vyjádří, jak bude postupovat," uvedl mluvčí společnosti Karel Samec.

Páteční zpráva z krajského úřadu sice hovoří jasně: „Krajský úřad Středočeského kraje, odbor regionálního rozvoje, jako stavební úřad příslušný 15. dubna 2016 rozhodl o zastavení provozní činnosti kataforézní a zinkovací linky firmy AZOS CZ, s. r. o., 
v průmyslové zóně města Nymburk."

Zatím se však zdá, že firma využije patnáctidenní odvolací lhůtu a provoz prozatím nezastaví. Tuto možnost naznačuje i zpráva z kraje. „Rozhodnutí krajského úřadu je nepravomocné, právní moci nabývá po 15 dnech od doručení, nebude-li podáno odvolání. O případném odvolání bude rozhodovat Ministerstvo pro místní rozvoj," uvedla Drobná.

Pokud se firma skutečně odvolá, ministerstvo má pak další lhůtu na přezkoumání rozhodnutí kraje a odvolání firmy. Je tak možné, že provoz v AZOSu poběží ještě několik týdnů, možná měsíců.

Stížnosti na sociální síti

Nymburáci by však přivítali, kdyby firma zastavila definitivně svůj provoz okamžitě. „V pátek byl taky cítit zápach až na starém sídlišti," reagovala jedna z Nymburaček na sociální síti. A další se během odpoledne přidávali. „Před chvílí jsem volala na městskou policii, zápach 
v ulici Hrabalova." Nebo: „Zálabí dnes (v pátek) je naprostá katastrofa."

Odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu už v pondělí 11. dubna udělil společnosti AZOS pokutu ve výši 300 tisíc korun. „Za porušení podmínek integrovaného povolení. Pokuta není pravomocná, provozovatel má právo se proti tomuto rozhodnutí odvolat k Ministerstvu životního prostředí," říká se ve zprávě kraje.

Proti AZOSu a zápachu, který údajně produkuje právě tato zinkovna, vystupují Nymburáci už několik let. Část obyvatel Zálabí si stěžuje na zdravotní problémy, které mohou být způsobeny vlivem vypouštěných látek. Přímou souvislost se však zatím prokázat nepodařilo.

Na náměstí Přemyslovců se proti působení firmy konalo už několik demonstrací, na něž přišly stovky lidí požadující odchod firmy z Nymburka. Jejich požadavky podpořil starosta Tomáš Mach, který však měl v rozhodování jen malé pravomoci.

Racionální řešení bez emocí

Nymburský stavební úřad se prohlásil v celé věci za podjatý, proto si věc převzal krajský úřad. Hejtman Miloš Petera nejprve s vedením společnosti vyjednával a vyzýval Nymburáky k „racionálnímu řešení bez zbytečných emocí". Za svůj postoj sklidil na jedné z demonstrací ostrou kritiku a pískot přítomných, ač sám na demonstraci nepřišel.

Na podzim loňského roku navrhl jednat s firmou o přemístění do jiné lokality 
v rámce kraje. Jako příklad uvedl průmyslovou zónu 
u Milovic nebo areál někdejší kladenské Poldovky. U zástupců obou měst však s myšlenkou tvrdě narazil.

Zlom nastal před několika týdny, kdy kontroloři z krajského úřadu prohlásili, že objevili v provozu výduch, který zřejmě umožňuje únik nebezpečných a zapáchajících látek. Zástupci firmy to označili za výmysl a tvrdí, že místo bylo kontrolováno už několikrát a výduch je řádně uveden ve stavební dokumentaci. Zároveň vyloučili jakýkoliv možný únik nepatřičných látek.

Obecně od začátku firma jakékoliv pochybení odmítá a tvrdí, že jde o hysterickou reakci na nepodložené obvinění ze strany části obyvatel Nymburka.

Čtěte také: Kraj: Zápach z AZOSu uniká výduchem u pece. Firma to odmítá