VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Faktury za šest milionů pro vodárenskou společnost nebude město proplácet

Příbram - Zastupitelé města Příbrami na svém posledním zasedání neschválili proplacení faktur společnosti 1. SČV za více jak 6 milionů korun. Jednalo se o faktury za údajně provedené opravy na čističce odpadních vod, za plošnou výměnu poklopů na kanalizačních šachtách a za havarijní opravy vodovodních a kanalizačních řádů ve městě.

5.2.2015
SDÍLEJ:

Peníze - ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Bývalá rada města Příbrami již na podzim roku 2014 schválila tyto faktury proplatit, ale výkon těchto usnesení pozastavil v říjnu 2014 tehdejší starosta Pavel Pikrt.

„Jako starosta města Příbrami jsem přistoupil k pozastavení výkonu uvedených usnesení, a to z důvodu nedostatečné specifikace stupně zhoršení technického stavu nebo provozuschopnosti uvedeného vodohospodářského majetku," odůvodnil pozastavení usnesení předchozí starosta města Pavel Pikrt.

„Veškerou dokumentaci k výše uvedeným fakturám jsem osobně velmi podrobně prostudoval a jsem nucen zkonstatovat, že tato dokumentace - a to ani po doplnění o další podklady, které společnost 1. SčV dodatečně dodala - není v žádném případě v takovém stavu, aby na jejím základě bylo možné výše zmíněné faktury proplatit," uvedl na jednání zastupitelstva starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Podle starosty jsou důvody následující:1. Z přiložených dokumentů není v některých případech patrno, zda uvedené práce již byly provedeny, či zda se jedná pouze o záměr.

2. Práce, které byly provedeny, nebyly žádným zástupcem města převzaty, resp. nesvědčí o tom žádný zápis, či protokol.

3. Fotodokumentace dokladující provedení těchto prací datumově nesedí s uváděnými datumy oprav. V některých případech jsou fotografie dokonce z dřívějšího data, než k příslušným haváriím došlo.

4. Průvodní dopisy k haváriím byly vyhotoveny dodatečně, a to s velkou pravděpodobností až v 9. a 10. měsíci roku 2014, ačkoliv k některým haváriím došlo již v dubnu téhož roku. Díky tomu, že tato dokumentace byla vyhotovena takto hromadně a až po několika měsících, respektive těsně před odchodem předchozího vedení, je plná datumových nesrovnalostí.

5. Co se cen za provedené práce týče, není možné v tuto chvíli posoudit jejich přiměřenost. Je však zarážející, že mezi provozovatelem a městem Příbram nikdy nebyl odsouhlasen závazný ceník. Ačkoliv se jedná o dokument, který by nebyl žádný problém dohodnout, neboť 1. SčV s takovým dokumentem běžně pracuje. I toto je podle starosty závažný nedostatek, neboť svědčí o tom, že ceny za odběratele nikdo nekontroloval. A to prostě proto, že nebylo podle čeho.

Pojem běžná údržba a havárie

„Musíme definovat, co je pojem běžná údržba a havárie. Z výčtu zmiňovaných oprav vyplývá, že se velmi často běžná údržba buď velmi zanedbává, nebo zanedbala a poté to automaticky skáče do stavu havárií. Povinná údržba je sice náročná, ale musí se hlavně provádět. A v projednávané záležitosti není zřejmé, zda povinná údržba opravdu zanedbaná nebyla," uvedl zastupitel za Šanci pro Příbram Vladimír Král. Považuje za neuvěřitelné, že v rámci jedné opravy celkem 104 kusů kanalizačních poklopů revizních šachet dostalo havarijní stav v jeden čas.

Zastupitel Král se ve svém vyjádření dotknul i samotné provozovatelské smlouvy s 1. SčV: „Po prostudování všech dostupných materiálů se domnívám, že mnohá ustanovení nájemní smlouvy s 1. SčV nejsou v souladu se zákonem a nelze podle nich řádně využívat práva města. Navíc dle dalších dodatků ve smlouvě se domnívám, že cena nájemného a povinnost pronajímatele jsou neurčité a špatně kontrolovatelné."

„Co se týče provozovatelské smlouvy s 1. SčV, rada města tuto záležitost považuje za velmi problematickou a vytvořila proto pracovní skupinu, která se tímto intenzivně zabývá," uzavřel starosta města Jindřich Vařeka.

Autor: Redakce

5.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Brabec
56

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
31

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení