„Ta by vznikla u jejich spojení v místech pod restaurací Na Katovně. Vedoucí investičního odboru radnice dostal za úkol zjistit a projednat s firmou, zda je to technicky možné. Jde o to, aby nedošlo k případným průsakům, které by zkomplikovaly práce na zpevnění hráze u Velkých Valů," vysvětlil místostarosta Zdeněk Vocásek.

Pokud by hráz skutečně byla postavena, do Malých Valů by pak byla vpuštěna voda. „Ta by Malé Valy pročistila 
a zbavil a je nepříjemného zápachu," doplnil Vocásek.

Rozhodnutí o výstavbě jílové hráze a napuštění Malých Valů může být otázkou několika dnů. „Myslím, že do týdne by měla být tato otázka vyřešena," řekl místostarosta.

Původní informace hovořila o tom, že by zapáchající vodní laguny a vrstvy bahna mohly být odstraněny už v pondělí. Jenže to se nestalo. Poskytnuté čerpadlo využívají dělníci 
k odčerpání vody ve Velkých Valech, aby mohli snáze pokračovat při zpevnění hráze.

Bagrovat bahno se nebude, firma má problémy

Domluveno bylo také odbagrování a odvezení bahna 
s tím, že firma by akci provedla zdarma a radnice by zaplatila pouze dopravu. „To bohužel v této chvíli také není reálné kvůli problémům, které má firma s jinou zakázkou. V případě, že by město muselo celou akci zaplatit ze svého, jednalo by se skutečně o obrovské sumy," vysvětluje situaci první místostarosta.

Dno vyschlých Malých Valů v úseku mezi restaurací Na Tarase 
a restaurací U Vodárny vyklízel člověk z technických služeb. Zda stihne dno alespoň částečně vyklidit, než dojde 
k případnému napuštění tohoto koryta, ukáže čas.

Kvůli zápachu dokonce musel uzavřít provozovnu

Na zápach z koryt zejména Malých Valů si lidé začali stěžovat s blížícím se jarem a čím dál teplejším počasím. Majitel restaurace Na Tarase Michael Matek si dokonce stěžoval, že právě kvůli zápachu musel svoji provozovnu uzavřít. Navíc vysychající bahno by bylo ideálním místem pro množení nepříjemného bodavého hmyzu, který by v krajním případě mohl být i přenašečem chorob.

Proto nymburská radnice situaci nechce podcenit. „Zabýváme se situací kolem Valů velmi intenzivně a problém chceme vyřešit," říká rozhodně Zdeněk Vocásek.