Vyplývá to z dopisu Mašínové. Zamítnutí vyzvednutí ostatků bude chtít příští týden v pondělí řešit předseda TOP 09 a pražský zastupitel Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil na koaličním jednání s Piráty a Prahou Sobě.

Zdena Mašínová.
Zdena Mašínová dostane medaili za boj proti komunismu či nacismu

,,Obracím se na vás s žádostí o vyzvednutí ostatků mojí matky Zdeňky Mašínové, která zemřela 12. června 1956 v komunistickém vězení a její ostatky byly následně vhozeny na ďáblickém hřbitově do hromadného hrobu,“ citoval text dopisu od Zdeny Mašínové server Seznam Zprávy. 

Obtížnost procesu

Mašínová ve svém dopise zmiňuje exhumaci z roku 2014, kdy byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, který byl umučen komunisty. Pražský magistrát se nyní odvolává právě na obtížnost takového procesu. 

Josef Toufar. Za komunistické totality umučený kněz z Číhoště má hrob ve svém bývalém působišti.
Spor o Toufara: když exhumovat, tak všechny

"Ve svém dopise jste zmínila jako příklad exhumaci pátera Josefa Toufara. Právě jeho exhumace ukázala, že takový akt je velmi obtížný. Počínaje etickými otázkami, zda je reálné a správné exhumovat z hromadných hrobů pouze některé ostatky, až po technickou a finanční náročnost, která je zcela mimo možnosti magistrátu.," odpověděl podle serveru Seznam Zprávy magistrát.

K události se na svém twitteru vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Matka bratří Mašínů byla posmrtně uznána jako aktivní bojovnice proti komunistickému režimu. Pražský magistrát ale zamítl žádost rodiny na exhumaci jejího těla z hromadného hrobu, a tím znemožnil její důstojný pohřeb," napsal Pospíšil s tím, že bude tento požadavek řešit s historikem Petrem Blažkem a klubem TOP 09.

Ministerstvo obrany udělilo Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

Zdena Mašínová.
Mašínové rodinný statek na Kolínsku nedostanou, rozhodl nejvyšší soud