Muzika Frumarovců, tedy skupiny EX 05, má stále mnoho fanoušků. Takřka strojové vydávání cédéček by ale navodit myšlenky, že s dalšími nápady bude u Frumara konec. Jenže opak je pravdou. Čím je starší, tím má více chuti vydávat ze sebe další a další muziku.

"Poslední měsíc jsem dělal opravdu moc a moc, a tak jsem unavenej. Zítra jedu na chatu a budu tam pár dnů. Ale mám ze všeho dobrý pocit," uvedl Milan Frumar jen chvíli poté, co odevzdal podklady k dalšímu cédéčku, které dostalo název Kameny. Cédéčko bude pokřtěno v areálu benátecké Loděnici už tuto sobotu v rámci Pivobraní.

Zahrát by měly také kapely Artes, Seven a Citová záležitost. EX 05 vstoupí na podium zhruba v devět hodin večer, při zhruba devadesátiminutovém vystoupení pokřtí CD. "Nebude to ale nějaké velkolepé křtění. Těch křtů už bylo tolik, že mi to připadá zbytečné pořád takto na sebe upozorňovat," říká Milan Frumar (na snímku).

close Frontman kapely EX 05 Milan Frumar. zoom_in Stalo se pro kapelu v posledních letech jakousi pravidelností, že po dokončení projektu si dá kapela krátkou pauzu a hned jdete do dalšího.

V naší poslední sestavě, kdy jsem se vrátil za bicí v roce 2010 (Jiří Rákosník - kytara, zpěv, Zdeněk Tvrdík - klávesy, Jan Frumar - basová kytara a Milan Frumar - bicí, klávesy - pozn. autora), to začalo DVD a CD k 30 letům kapely, následovalo CD Muzikantská duše a nyní přichází cédéčko Kameny.

Vás studiová práce baví, že?

Nás baví samozřejmě i hraní pro lidi. Ale ve studiu nás to baví neskutečně mnoho. Ten proces tvorby a zrození písniček, cédéčka je neskutečně krásný. A taky pracný.

Jak je to s organizací a prací na cédéčku?

Já přinesu demo snímky jako autor muziky a textů a kapela to pak dohraje. Bicí a zpěvy a basu točí syn Honza Frumar, Zdeněk Tvrdík si klávesy točí doma v Praze. Potom snímky zkompletuju a mixuju do konečné podoby. Následně vše konzultuju s kapelou na zkouškách, tam vznikají další nápady a připomínky. Honza pak některé mixy udělá podle sebe. Já poté poslední úpravou doopravím podle svého jako producent to, co uznám za vhodné. Pak si pustíme CD v autě nebo z malých beden doma, nebo ve zkušebně, abychom slyšeli, jak to zní na různých monitorech. Poslední den před předáním do výpalu CD si udělám závěrečný poslech třeba čtyřikrát a pak to ještě pustím někomu "z venčí" a pozoruju jeho reakce. Skladby se seřadí a upraví se hlasitost tak, aby byly ve stejné úrovni. Pak už jen předáme nahrávky firmě, která je vylisuje na CD a zkompletuje. CD v alobalu pak převezmu den před hraním a už je čas na křtění.

Hodně mluvíte o svém dlouholetém spoluhráči a kamarádovi Jirkovi Rákosníkovi.

To je fakt. Kytarista a zpěvák Jirka Rákosník natočí zpěvy do nových věcí a protože je to profesionál, většinou dokáže nazpívat třeba i tři až pět písní za natáčecí den. Ve zkušebně mu pustíme podklady a on přímo na místě zkouší dostat se do nálady skladby a do textu, aby se to pak mohlo použít a natočit v jeho podání co nejzdařileji. Jirka nazpívá sloky a pak hned druhé, někdy třetí hlasy a dá skladbě zbrusu nový kabát. Protože je to dlouholetý zpěvák a má výborný sluch a zkušenosti ze studií, kde s kapelou nazpíval desítky skladeb, je radost natáčet vokály a být u toho, jak to perfektně dává a jak ty jeho zpěvy nakonec znějí v reálu.

close Přední obal CD Kameny od kapely EX 05. zoom_in Jak jste spokojeni s CD Kameny?

Jsme přesvědčeni, že je zase zvukově o kus dál a máme tak konečně pocit, že už dokážeme natočit slušnou nahrávku.

Kolik písní je na cédéčku?

CD obsahuje osmnáct skladeb zpívaných a je tu i bonus v podobě instrumentální skladby s názvem Divadlo noci. Je to taková retro skladba, kterou jsme věnovali kapele Blue Effect . To jakési tajemné retro jakoby prostupuje celým CD, ne dobovými skladbami, ale náladou a celkovým dojmem či pocitem.

Jaké cédéčko vlastně je? O čem?

Je to kolekce nahrávek, kde najdete v písni Kameny, jakousi zpověď o třicetiletém harcování EX 05 hudebním světem. Je tam i tvrdší bigbít a skladba Strážce osobní, což byla skladba s pracovním názvem Milada, kde zní tajemný ženský hlas, který žádá o prachy a platební kartu a u týhle pecky jsme si užili docela legraci. Je to prostě kolekce, kde je od všeho, co se nám líbí v muzice, dokonce v písni Třináctá komnata je otevřený konec.

Texty písní přikládáte do cédéčka?

Protože se nám zdálo, že by posluchač měl možnost přečíst si i texty, dali jsme do bookletu veškeré texty CD a celý booklet je zpracovaný tak, aby okamžitě upoutal svým přímým propojením s muzikou a texty svým pojetím.

Milane, proč zase další cédéčko? Není taková frekvence na úkor kvality?

Děláme to vše hlavně pro sebe, protože to máme rádi, už se nikam necpeme a jsme klidná síla, která ještě stále tvoří a dokáže něco vyprodukovat. Kdybych cítil, že to nemá hlavu ani patu a že se to řítí jen k rutinérství, nedělal bych to ani já, ani kapela. Nevím, jak dlouho budeme ještě hrát, ale i kdybychom skončili třeba tenhle rok, jsem na tu naši práci opravdu hrdí, protože si myslím, že stále něco a o něčem vypovídá. Nehrajeme to, co se hraje podle nějakých trendů a zakládáme si na tom, že naše muzika a texty mají svou tvář. A tak to, doufám, i zůstane. Natočit za rok 19 skladeb a dotáhnout je až do koncovky, není snadná práce. V dnešní době, kdy není na kulturu čas a ani peníze, vše kolem se žene jak o závod, tak se sejít a něco vytvořit, je pro nás potěšením. A to přece, což by mělo být znát na výsledku a proto, chceme dát to mezi posluchače a podělit se s nimi o naši radost. Ono to není jen něco natočit a pak zmixovat, ale také to nechat vylisovat firmou, udělat booklety a propagaci, sehnat na to prachy.

Takže spokojenost?

Určitě, ale až bude cédéčko Kameny na světě a bude po koncertě, to nám spadne kámen ze srdce.