Nejde přitom jenom o prohlídky. „Pro velké i malé fanoušky laseru chystáme bohatý, světlem inspirovaný program zahrnující přednášky, workshopy, komentované prohlídky, svět laserových experimentů ve virtuální i augmentované realitě, interaktivní laserové exponáty, vzdělávací laserové hry, laserovou a radiační bezpečnost nebo experimentování se světlem,“ zve Lojdová. Nechybí třeba možnost nechat si přeměřit výkon laserů v hračkách či domácích spotřebičích (včetně zhodnocení, zda jsou bezpečné pro děti nebo domácí zvířata) nebo se pustit do malování na textil barvami, jež ve tmě svítí.
Na některé programy stačí přijít a zapojit se (k takovým patří třeba návštěvy nepřístupných laboratoří ve virtuální realitě, interaktivní vědecká laboratoř pro děti, řešení výzev laserového výzkumníka pro starší návštěvníky, oblékání ochranných obleků na čas, biatlon s laserovými puškami nebo malování na kamínky), na jiné si však je třeba zaregistrovat účast předem prostřednictvím webů center ELI Beamlines a HiLASE: s rezervací na konkrétní hodinu.
Stalo se již tradicí, že tvůrci programu v Dolních Břežanech spojují své síly se Signal Festivalem. Součástí programu se tak stane i laserová instalace přímo v srdci Prahy. Paprsek protne oba konce Karlova mostu, a to v pátek v sobotu vždy mezi 20. a 24. hodinou. Rozsvícení barev ukrajinské vlajky symbolicky vyjádří podporu zemi zmítané válečnými hrůzami.
Mezinárodní den světla připomíná událost ze 16. května 1960, kdy americký fyzik Theodore Maiman úspěšně spustil první laser na světě. O tom, že se tato událost bude celosvětově připomínat jako den světla, rozhodla organizace UNESCO v roce 2017 – a od roku 2018 se tak skutečně děje.