Pro zasahující jednotky připravil scénář nácviku nesnadné úkoly: po převržení lodi se dvě osoby potopily a už se nevynořily; další dva lidé plavou na hladině.

Už je ale po sezoně, kdy na svých základnách drží pohotovost vodní záchranáři Českého červeného kříže i středočeská záchranka… Nikdo jiný než hasiči tedy pomoc zajistit nemůže! Do akce tedy byly vyslány jejich jednotky ze stanic v Jílovém i v Benešově – a o výjezd potápěčů byli požádáni také hasiči z Prahy; došlo rovněž na přiznávání hasičského lékaře, který spolupracuje s potápěči zasahujícími ve větších hloubkách.

Pomáhali i hasiči z Benešova 

Jako první dorazili hasiči z Jílového, kteří v letní sezoně mají na Slapech připravenou loď, a následně přijel tým z Benešova, informoval Svoboda o vývoji událostí.

„Každá z jednotek zachraňuje jednoho z tonoucích členů posádky – další dvě osoby už na hladině vidět nejsou. Oba zachránění jsou dopraveni na nejbližší břeh, kde je jim poskytnuta první pomoc; následuje zabalení do termofólie z důvodu prochladnutí," přiblížil prvotní fázi záchranné operace. S tím, že jakmile dorazila potápěčská skupina z Prahy, předal jí velitel zásahu informace o tom, že se postrádají ještě dva lidé.

Hasiči prozkoumali dno 

V téhle chvíli už je jasné, že tady nepůjde o záchranu životů, ale o hledání utonulých. I tak ale jde vše ráz na ráz. K ponoru byla dvojice žabích mužů připravena během chvilky (už to samotné je vzhledem k náročnému oblékání do takzvaných suchých obleků náročný výkon), načež ji člun přepravil na místo, kde byli pohřešovaní viděni naposledy.

Pátrací akce při prohledávání dna, kde se je třeba orientovat ponejvíce hmatem, přinesla úspěch po půlhodině: podařilo se najít první tělo, které bylo vytaženo na člun a přepraveno na břeh. O chvíli později absolvovala stejnou pouť také druhá figurína.

Potápěči z hasičské stanice v pražských Modřanech, do jejichž sféry působnosti patří i širší okolí hlavního města včetně regionu středních Čech, pak ještě představili kolegům své vybavení – včetně barokomory, kterou mají na svém vozidle.

Čtěte také: Hasičům nově pomáhají saně na vodu