ANO: MARTA SEMELOVÁ (předsedkyně Pražské rady KSČM)

Socha je symbolem vděčnosti rudoarmějcům

Osazení památníku I. S. Koněva doplňující tabulkou považuji za dehonestaci této osoby a celé Rudé armády. Protestovala jsem proti odstranění sochy, protestuji i proti tabulce a sbíráme podpisy občanů, kteří s osazením tabulky také nesouhlasí.

Rudá armáda osvobodila naprostou většinu našeho území včetně Prahy. Socha maršála Koněva je symbolem vděčnosti rudoarmějcům, kteří nám přinesli svobodu a mnoho z nich za to položilo život. Myslím si, že doplňující tabulky nemají na takových památnících co dělat. Zajímalo by mě, jak by se ti, kteří se snaží umisťovat podobné tabulky, tvářili na to, kdyby se měla dát na Letiště Václava Havla informace o tom, že schvaloval takzvané humanitární bombardování Jugoslávie a omlouval se sudetským Němcům. Myslím, že by se jim to také nelíbilo.

NE: PETR BLAŽEK (historik)

Důkaz drzosti ruské historické politiky

Socha má být dávno v muzeu. Celá kauza podle mého názoru dokládá nejen rostoucí drzost ruské historické politiky, ale také nutnost vybudovat v Praze památník obětem totalitních režimů 20. století, kde by mohla být muzeální expozice vysvětlující i roli Koněva v letech 1945, 1956 a 1968. I rozdrcení maďarské revoluce za pomoci sovětských tanků v roce 1956 se naprosto týká československých dějin!