Celý chov, kde byla nákaza nalezena, veterináři vybijí – a začnou už v pondělí, řekl Deníku Petr Majer ze Státní veterinární správy. Na nedělní odpoledne bylo k případu svoláno zasedání bezpečnostní rady Středočeského kraje.

Převážně jde o husy a slepice 

Podle Majerových slov bude utraceno více ptáků, než se zprvu očekávalo. Původní odhady hovořící o osmi stovkách nedělní počítání posunulo k tisícovce kusů.

„Převážně jde o husy a slepice – je tam ale i devět pštrosů a několik pávů," konstatoval Majer. Na dvou lokalitách s vodními plochami vzdálenými od sebe asi čtvrt kilometru soukromý vlastník chová ještě krůty, holuby a papoušky, doplnila v neděli hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která je předsedkyní bezpečnostní rady.

Další opatření se zatím nechystají 

Jde o největší vybíjený chov ze všech dosud známých nových ohnisek výskytu ptačí chřipky. K zabíjení se používají smrtící injekce nebo jsou zvířata utracena v boxech s rychle působícím plynem. Likvidaci mají inspektoři středočeské veterinární správy ve spolupráci s hasiči zahájit v pondělí v deset hodin dopoledne – a hotova by měla být do večera.

Další opatření, která by postihla i drobné chovatele v okolí, se zatím nechystají. Ředitel krajské veterinární správy Otto Vraný dokonce při nedělním jednání na hejtmanství uvedl, že zatím nebudou vyhlašována ani další ochranná pásma. „Počkáme, zda se v následujících dnech vyskytnou další potvrzené případy," konstatoval s dodatkem, že o svém postupu budou veterináři v pondělí informovat starosty obcí v okolí.

Přenos viru na člověka dosud nebyl zaznamenán 

Vraný ale upozornil, že vstup do ohniska nákazy je přísně zakázán. Každý, kdo se tam pohybuje, musí následně projít důkladnou dekontaminací. Lidé, kteří očistou neprojdou, by totiž nákazu mohli dále šířit. Středočeská veterinární správa také zřídila krizovou linku pro veřejnost na telefonním čísle 720 995 204, která je obyvatelům kraje k dispozici 24 hodin denně.

Přenos viru H5N8 – podle slov ředitele Vraného jde vysoce patogenní aviární influenzu – na člověka nebyl dosud zaznamenán. I tak však bude preventivně sledován zdravotní stav všech čtyř lidí, kteří se o drůbež nyní odsouzenou k smrti starali, uvedla v neděli Jarmila Rážová ze středočeské hygienické stanice.

Čtěte také: Ptačí chřipka neudeřila jen kdesi daleko. Je za Prahou