Výzva by se měla týkat především škol, nemocnic a domovů důchodců. V jejich kuchyních by se tak mělo vařit převážně z tuzemských produktů.

Některé středočeské domovy pro seniory takové doporučení nepotřebují, doteď totiž upřednostňovali při nákupech potravin hlavně regionální výrobce. Jiné by chtěli, ale omezují je k peníze. Ne vždy si mohou dovolit nakupovat jen české potraviny.

Pro maso k místnímu řezníkovi, pečivo do benešovské pekárny, mléčné výrobky z nedaleké mlékárny. A ovoce a zeleninu? Jen od místních obchodníků.

V Domově Jílové u Prahy zajišťující sociální služby žádné doporučení z kraje nepotřebují, potraviny tu totiž nakupují pouze tuzemské. „Cizí výrobky v každém případě nenakupujeme, pouze české," říká rázně ředitel Domova Jaromír Kaplan.

Poslední slovo má cena

Tak důslední v upřednostňování tuzemských prodejců zůstávají však spíše výjimkou. V ostatních zařízeních s podobnými službami už tak rázní jednoznačně nejsou: rádi by vařili pouze z českých výrobků, ale při výběru má poslední slovo až cena. A pokud je zahraniční výrobek levnější, pak sáhnou spíše po něm.

„Pracuji v kuchyni s omezeným rozpočtem. Pokud bych vybírala dražší potraviny, musela bych zase šetřit někde jinde," říká vedoucí kuchyně Jitka Kubecová z Domova v Kolešovicích u Rakovníka.

Přesto by výzvu z kraje uvítala. „Když můžu, vařím raději z českých potravin," dodává Kubecová.

Dobře, ale jak to udělat …

Ani v Domově ve Velvarech na Kladensku se domácím produktům nebrání. Dosud se tu vařilo jak z českých, tak i ze zahraničních produktů. Jak by tady reagovali na výzvu krajských radních?

„Kupovali bychom české, ale nevím, jak si to tedy představují," kroutí hlavou zaměstnankyně Domova, která má na starosti zásobování. Ne u všech potravin má totiž kontrolu nad tím, odkud skutečně pochází. A nakupovat zeleninu přímo od zemědělců se jí nechce.

Na to, jak by výzva z kraje měla vypadat, zatím radní nedokáží odpovědět. „Teď chceme nechat prověřit stávající smlouvy na nákup potravin v našich příspěvkových organizacích. Pokud to bude možné, nevidím důvod, proč bychom nemohli nakupovat potraviny vyrobené v České republice a pomoci tak našim potravinářům," říká středočeský hejtman Miloš Petera.

Nařídit to nelze

V následujících dnech nechá právníky prověřit smlouvy, které mají příspěvkové organizace se svými dodavateli. Až na základě toho se kraj rozhodne, jak konkrétně by postupoval. Kraj však organizacím nemůže nařídit, aby kupovaly pouze tuzemské potraviny, může jim to pouze doporučit, a ty se pak podle toho řídit mohou i nemusí.

O podpoře jednal Petera začátkem tohoto týdne s prezidentem Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Miroslavem Tomanem. „Apelování na národnostní cítění spotřebitelů při nákupu potravin je určitě správným krokem," reagoval posléze Toman.