Během akce předvedou všem lidem svůj hasičský um profesionální hasiči z nedalekých Senohrab. Připravená je totiž ukázka hašení hořícího vozidla a následně jeho střihání.

Jak hlasovat?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI PETIHOSTY na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Pětihost posílejte do pátku 12. června do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS není omezený.

Oslava výročí však není jediná událost, kterou Sbor dobrovolných hasičů Pětihosty pořádá. Za celý rok je akcí pro celou obec hned několik. Naposledy to byl Den dětí, během kterého si soutěžení užili i dospěláci.

Zkouška spolupráce vejcem

Asi nejzajímavější pro rodiče a další dospělé je házení syrovým vejcem. A samozřejmě po sobě. Nejde však o to, aby někomu dozdobil žloutek tu či onu část oděvu. Naopak jde o zkoušku spolupráce.

„Lidé si ve dvojicích navzájem hází vejcem. Jeden z dvojice ho hodí spoluhráčovi, když ho chytí, tak jdou o krok dál od sebe," vysvětluje pravidla hospodářka sboru Monika Zelmanová. Při poslední soutěži se proletělo vzduchem na třicet vajíček. Na vítěznou dvojici čekalo malé pivo.

Většina dne však patřila, jak už název napovídá, dětem, pro než byl připraven program inspirovaný Večerníčkem, který letos slaví padesáté výročí. Za splněné pohádkové úkoly si děti odnesly zmrzlinu a ovoce.

Druhou zajímavou akcí je živý betlém, na kterém se podílejí děti z obce, kterých je asi třicet. Asi měsíc nacvičují vystoupení k jesličkám plné koled, loňský rok si však dítko se svatozáří užilo i rapování.

Medaile nejsou překvapením

Nejen kulturními akcemi živ je sbor z Pětihost, který má dvacet členů, z nichž jsou tři ženy. „Jezdíme na okrskové soutěže v okolí a na předváděcí akce třeba na Konopiště, kde jsme představovali naši starou stříkačku stratílka z roku 1939," říká Vávra. Ze soutěží vozí medaile, ačkoli to podle členů sboru není příliš velkým překvapením, neboť mezi sebou většinou soupeří čtyři družstva.

„Máme jenom jedno soutěžní družstvo složené ze staré gardy, mužů starších pětatřiceti let. Je to kvůli proluce v porodnosti v naší obci," prozrazuje Vávra. „V dřívějších dobách, kdy jsme byli v laufu, tak jsme zaznamenali úspěch i na okresní soutěži. Vyhráli jsme okrskové kolo a na okrese jsme skončili druzí," vzpomíná Vávra.

To, že nyní závodí starší hasiči, je způsobeno tím, že Pětihosty zažívají ročníkové vlny, kdy je absence dětí. Blýská se však na lepší časy, protože se zdejší chlapci blíží k věku, kdy je chtějí hasiči více zapojit mezi sebe.

Dobráci z Pětihost jinak mají celkem klid. Vyjíždí hlavně k věcem, které se dějí v jejich obci. Pomáhají tedy se spadlými stromy během vichřice, nebo když jsou pole vyplavená při velkých deštích. „Letos jsme třikrát vyjeli k požáru, skládky bioodpadu nebo plastové popelnice," uvádí jednatel sboru Tomáš Tlamicha.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha západ a Praha východ.

V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro SDH můžete hlasovat od páteční 14. hodiny celý týden až do pátku. Hlasování skončí ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena SMS jsou 4 koruny. Více hledejte na www.dobraciroku.cz.