Navíc sbor tak mohl ukázat veškerou svou techniku v terénu, nikoli pouze uklizenou na svém místě v hasičárně, která je v centru obce.

Jak hlasovat pro Ovčáry?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI OVCARY na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Ovčáry posílejte do pátku 3. dubna 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonu není omezený.

Na začátku jsme byli svědky tréninku těch nejmenších hasičů. Hasičská přípravka se na fotbalovém hřišti, kde má pravidelné tréninky, učila nejzákladnější věci, které jsou potřeba pro soutěž. Za dobrou práci byli malí Dobráci odměněni sladkostmi. Veliká legrace pro ně nastala, když měli křičet pokřik pro rozhlasové vysílání. Nejprve totiž všichni hasiči křičeli: „Hasiči Ovčáry, hurá."

Později však měli ti nejmenší zakřičet sami a slovo hasiči vyměnit za slovo přípravka. Malým borcům se to nepovedlo napoprvé, ale zápal pro věc na nich byl určitě vidět. Právě na přípravku hasičů je pyšný jejich starosta Josef Tuláček.

„V obci není zase tolik dětí, takže je nabíráme i z okolních obcí. Zkoušeli jsme na podzim vyrazit na soutěže, kde naše přípravka ostatní převálcovala. Rodičům se pohled na malé hasiče líbí a snaží se je podporovat. Máme z toho radost," řekl nám spokojeně.

Poté už se Radek Vodička, dobrovolný hasič, věnoval popisu techniky, kterou má sbor k dispozici. O techniku se prý stará hlavně on „Nejde říct, kolik času tím strávím. Hodně," řekl s úsměvem. Vysvětloval, co je potřeba na sportovní hasičské závody a co na zásahy, kterých se také účastní.

Hasičinu berou všichni vážně

Z přítomnosti většiny hasičů, kterých je v Ovčárech opravdu mnoho, bylo znát, že svůj koníček všichni berou vážně. Od toho nejmenšího hasiče po nejstaršího pamětníka. Rádi se schází a podporují se navzájem. Navíc mají dobré vztahy také s fotbalisty, kteří jim dávají k dispozici areál fotbalového hřiště.

Třebaže členové sboru dobrovolných hasičů chodí normálně do práce, čas na trénink si vždy udělají, vypráví jejich starosta Josef Tuláček.

„Snažíme se jednou týdně udělat trénink pro všechny kategorie. Přes zimu muži a ženy netrénují, děti ale celou zimu, protože jsme přihlášení do celostátní hry Plamen. Děti se učí uzle, topografii, požární značky. Na jaře je soutěž, která se skládá ze sportovních disciplín, jako je běh, štafeta požárních dvojic. Podzimní část je z branného závodu, kde běhají po lese až dva kilometry dlouhou trať se šesti disciplínami, třeba střelbou ze vzduchovky, překonání lana, zdravovědu a podobně," vypravuje.

Aktuálně má sbor 68 členů, většinou to jsou podle Josefa Tuláčka mladší lidé, pouze čtyřem je nad padesát let. „Máme 19 mužů, 12 žen a 37 dětí do 18 let," říká spokojeně.

Sbor byl obnoven v roce 2009, historii ale má delší. „Poprvé byl založen 1879, v devadesátých letech se sbor rušil, když přesně, to jsme nedohledali, ani kdo byl tak aktivní a sbor zrušil," popsal historii Josef Tuláček.

Spoluzakládali Polabskou ligu

Ovčárečtí hasiči jsou tak relativně mladým sborem, to ale neznamená, že by neměli zkušenost s pořádáním soutěže v požárním sportu.

„V roce 2011 jsme byli spoluzakladateli Polabské ligy, která se skládá z okolních vesnic Býchory, Němčice, Tři Dvory, Lžovice. Teď se začínají přidávat i ostatní, Sendražice, Veltruby, dokonce se přihlásily i Vrbčany. Od roku 2012 jsme v mužích vyhrávali každý rok, to samé děti. Máme pěknou základnu, kdy máme odkud nabírat děti. Protože jich ale v obci není tolik, tak nabíráme i z okolních obcí i Kolína," řekl nám starosta ovčáreckých dobrovolných hasičů.

Výjezdová jednotka ovčáreckých hasičů má 11 členů, je zařazená v kategorii JPO 5. „To znamená, že se specializujeme na asistenci profesionálním hasičům, třeba doplňování vody. Profesionální hasiči nedisponují tolika cisternami, proto jim dobrovolní hasiči pomáhají. Kromě toho profíci vyjíždějí do dvou minut, u nás to chvilku trvá," vysvětluje dobrovolný hasič Josef Tuláček.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.