„Obvykle nás bývá kolem pětačtyřiceti. Bezdomovci, kteří ve městě bydlí již delší dobu, jsou na akci zvyklí, těší se na ni a dokonce se předem ptají, jestli ji letos plánujeme a jestli mohou přijít," sdělila vedoucí střediska Naděje v Mladé Boleslavi Ivona Horáková.

Poznamenala, že zaměstnanci střediska se snaží přiblížit atmosféru Vánoc lidem, kteří nemají to štěstí, aby v teple domova byli alespoň o Štědrém dnu.

„My jsme zvyklí, že se o Vánocích sejde rodina, společně povečeří, popřeje si a rozdají si dárky. Lidé bez domova o tom ale mohou jen snít. Ti, kteří jsou opravdu sami, akci ocení i vzhledem k tomu, jak se jim tu věnujeme," vysvětlila vedoucí střediska.

Kazatelé z církví

Ještě před Štědrým dnem totiž do Naděje vždy zavítají kazatelé z různých církví, ke klientům pronesou zamyšlení, poselství a zazpívají si s nimi koledy.

„To jsou všechno činnosti, které bezdomovce mohou motivovat k tomu, aby svůj dosavadní život změnili a další rok se snažili lépe integrovat do společnosti, našli si zaměstnání, byt a podobně," ukazuje na jeden ze smyslů vánoční besídky Ivona Horáková s tím, že klientům nic nechybí.

Stejně jako u každého z nás dostanou ochutnat tradiční cukroví, k večeři pak řízek z kapra, nebo vinnou klobásu, bramborový salát a také drobný dárek.

Tomu však přechází složité shánění sponzorů, kteří by byli ochotní přispět na malý balíček pro lidi bez přístřeší. „Obvykle to bývají věci, které najdeme i my pod stromečkem, například ošacení či hygienické potřeby. Zkrátka to, co užijí v běžném životě," konstatovala vedoucí střediska Naděje.

Sbírky na jídlo

Velkou měrou pomáhá například římskokatolická církev, která v rámci postníčků vybírá od věřících drobné finanční prostředky a ty pak přerozděluje na místa, kde je potřeba. A právě z těchto příspěvků už několik let za sebou Naděje připravuje Vánoce pro lidi bez domova.

„Vzhledem k tomu, že se nás na organizaci podílí jen několik, řízky a klobásy smažíme na místě, aby klienti měli jídlo teplé a čerstvé, ale bramborový salát kupujeme. Máme k dispozici jen malou kuchyň a udělat salát v takovém množství by byl pro nás problém. Proto vsázíme na jistotu. Když zbudou peníze, dáváme na stůl ještě ovoce či oříšky, " říká dále Ivona Horáková.

Dokladem toho, že v Mladé Boleslavi nejsou sami, je i snaha lidí, kteří z vlastní iniciativy přináší do Naděje domácí cukroví. „Obvykle nám na sladkosti už finance nezbývají, a tak je to vstřícný a milý krok. Vděční jsme nejen my, ale také klienti, pro které jsou Vánoce opravdu slavnostním dnem," dodává vedoucí střediska s tím, že pro Naději napekli velký koš cukroví i klienti Centra 83.