„Jelikož pracuji ve Vojenském historickém ústavu Praha jako výtvarník a sám jsem majitelem starého ne Land, ale Range Rovera, napadlo mě před třemi lety uspořádat sraz vozidel těchto značek, a kde jinde než ve Vojenském technickém muzeu Lešany. I proto, že vozy Land Rover jsou ve výzbroji Armády ČR, takže to není až tak úplně od věci," vysvětlil organizátor srazu Pavel Holý.

Aby přijížděla skutečně pouze stará auta, podmínkou bylo, je a pravděpodobně i do budoucna bude, že vozidla nesmí být mladší jak z roku 1985. Těch se v sobotu sešlo zhruba patnáct. A nebyly k vidění jen "klasické" Land Rovery, ale třeba vojenská sanitka, různé verze Land Roverů 88 či 109, pick up nebo hasičské auto dovezené z Rakouska, kterých tam podle Pavla Holého v 50. a 60. letech jezdilo poměrně hodně coby běžné vozidlo. Srovnat ho lze v Čechách s Tatrou 805, známou jako Kačena.

„Počasí nám přeje, aut už je tady také dost, a věřím, že ještě nějaká přijedou, protože se sjíždí ze všech koutů republiky, a kvůli uzavírkám budou jistě někteří bloudit," poznamenal Pavel Holý. K vidění tak mohla být auta třeba až z Českého Krumlova, Domažlic či Kaplice.

Volant klasicky vlevo

Přestože se jednalo o auta známé britské automobilky, nebylo výjimkou vidět vozidla s volantem vlevo. Podle toho se dá údajně poznat, kde byla původně zakoupena. Ta, co mají řízení vpravo, takzvaně na té správné straně pochází z Anglie, ta s volantem vlevo byla prodávána v Německu, Švýcarsku nebo Holandsku. „Když se podíváte dovnitř, zjistíte, že kromě volantu a dvou budíků je palubní deska stejná jako u těch anglických aut," poznamenal organizátor akce, který připravil pro účastníky, stejně jako v letech předchozích soutěž.

Ta byla rozdělena na několik částí. V té první musel řidič projet vytyčenou trasu poslepu, jen za pomoci navigátora. Aby opravdu nic neviděl, měl nasazené lyžařské brýle, jejichž skla byla neprůhledná. To navigátora natolik vyčerpalo, že se posadil na lavičku a počkal, až mu řidič zacouvá pro šálek kávy a mléko. Ale ani to nebylo až tak jednoduché. Láhev mléka byla umístěna na blatníku a šálek kávy držel řidič při jízdě na podšálku. „Ve chvíli, kdy řidič kávu vylije nebo mu láhev s mlékem spadne, vrací se na start a jede znovu," objasnil pravidla druhé části soutěže Pavel Holý.

Jako třetí úkol čekala na řidiče a posilněného spolujezdce střelba ze vzduchovky a hod granátem na cíl, odkud vyrazili na rychlostní zkoušku po panelové cestě kolem lešanské arény. Závěrečným úkolem byl v cíli vědomostní test o historii vozů značky Land a Range Rover.

„Po zodpovězení poslední, čtvrté otázky se zastavuje čas a ten nejrychlejší je vítěz a získává putovní helmu Land Rover dnů v Lešanech. Na tu má právo se podepsat, něco jako při Stanley Cup nebo Davis Cup a po celý rok je jejím držitelem. Napřesrok buď své prvenství obhájí, nebo předá helmu svému přemožiteli," dodal závěrem organizátor srazu s tím, že Land Rover dny v Lešanech se každoročně konají vždy víkend před Dnem dětí, kterým sezóna lešanského muzea končí.

Ivan Plachý z Berouna: Srazů se účastním pravidelně

Sraz Land Roverů ve VTM Lešany se konal v sobotu 19. září už potřetí.

Na třetím ročníku srazu vozidel značky Land Rover ve Vojenském technickém muzeu Lešany nemohl pochopitelně chybět ani místopředseda Land-Rover Series Club ČR Ivan Plachý z Berouna.

Přibližte nám, koho váš klub sdružuje.

Majitele klasických Land Roverů, v podstatě od začátku jejich výroby v roce 1948 až do konce výroby klasického typu s listovými pery v roce 1985.

Pokolikáté jste na sraz Land Roverů do Lešan přijel?

Jsem tady potřetí, to znamená, že se srazu účastním pokaždé. Snažím se pomáhat Pavlu Holému, pořadateli tohoto setkání s jeho organizací a tak.

Které je vaše auto?

To modré. Land Rover 110 z roku 1983, který je zajímavý tím, že byl vyrobený úplně v prvním měsíci výroby, kdy se začalo s jejich výrobou. Byl to vlastně měsíc, kdy se poprvé tento typ auta představil na autosalonu v Ženevě. Takže tohle auto je jedno z prvních pár stovek vyrobených Land Roverů 110.

Tohle ale není klasický Land Rover.

Ne. Tohle je pick up.

Tento Land Rover je váš jediný?

Ne. Mám ještě pět dalších.

Každý rok přijíždíte do Lešan s jiným autem nebo se stále stejným?

Ne. Střídám je, aby jim to nebylo líto.

Sdílí vaše nadšení pro tato auta ještě někdo další z rodiny?

Mám dceru, která to po mně nezdědila, a manželka je velice tolerantní. Já už jsem tady od pátku a to bohužel manželka přijet nemohla, takže sem dorazí až dneska.

Přijede některým z vašich dalších Land Roverů?

To ne. Přijede „normálním" osobákem.

Jaký je důvod?

Určitě to není proto, že bych jí některé auto nechtěl půjčit. Dokonce s jedním jezdila dva roky do práce. Ale prostě přijede jiným autem.

Jak dlouho se tomuto koníčku věnujete?

Lan Roverům se věnuji tuším 13 let.

Co vás k tomu přivedlo?

Prostě to nějak přišlo. Dřív jsem se věnoval starým Volkswagenům, mikrobusům, broukům, ale tím jak člověk uzrával, zjistil jsem, že mě ta německá auta už nic moc neříkají. No a úplnou náhodou jsem se dostal k anglickým autům, chytlo mě to za srdce a úplně jsem jim propadl. Dřív mi anglická auta nic neříkala, ale najednou to přišlo, a jsem za to moc rád a věřím, že už mi to vydrží do konce života. 

Anketa: Co se vám na srazu líbí?

Sraz Land Roverů ve VTM Lešany se konal v sobotu 19. září už potřetí.

Patrik Eliáš, České Budějovice: Přestože sraz vozů Land Rover se v Lešanech koná už potřetí, já jsem tady teprve podruhé. V loňském roce jsem musel sraz kvůli zdravotním problémům vynechat. A co se mi na něm líbí? Že je to sraz s přáteli, prostředí muzea je velice atraktivní, takže se sem rád vracím.

Sraz Land Roverů ve VTM Lešany se konal v sobotu 19. září už potřetí.

Luděk Königsmarg, Domažlice: Stejně jako můj kolega, i já jsem tady teprve, nebo možná spíš už podruhé, a důvod, kvůli kterému jsem do Lešan přijel je ten, že chci vidět kamarády, popřípadě poznat někoho nového, a jako bývalému vojákovi se mi líbí prostředí lešanského muzea. A přestože jsem značně nesoutěživý typ, i soutěže.

Sraz Land Roverů ve VTM Lešany se konal v sobotu 19. září už potřetí.

Pavel Machek, Bělá pod Bezdězem: Minimálně jednou za rok se sejít s kamarády, mít možnost vidět nová auta, zasoutěžit si. Říkám minimálně, protože tohle není jediné setkání Land Roverů. Na jaře se začíná Křivoklátskou sedmdesátku, dále je to Birmabright Weekend v Kutné Hoře, potom tady a končíme Podzimním listím.

Sraz Land Roverů ve VTM Lešany se konal v sobotu 19. září už potřetí.

Hana Hyrmanová, Drozdov u Hořovic: Mně se tady líbí asi to, co všem ostatním účastníkům. Společnost, atmosféra, prostředí. Je to tady prostě fajn. Proto jsme tady s manželem, dětmi a psy už potřetí. Většinou řídí manžel, ale i já ráda usednu za volant našich Land Roverů. Ale dneska jsem tady pouze jako spolujezdec.