Vloni začala první etapa opravy kostela, zaměřená na terasy, krovy a střechu kaple. Další práce se soustředí na odvlhčení zdiva, později na řadu přijde i interiér včetně známé kosterní výzdoby. Veškeré opravy se provádějí za provozu, náklady se počítají v řádech desítek milionů korun.

„Momentálně se nacházíme v druhé části první etapy, kterou je oprava krovu střechy nad hlavní lodí a oprava plochých střech. Bohužel z těchto objektivních technických důvodů není umožněn bezbariérový přístup do kostnice," uvedl Jakeš.

Pokračující oprava si v budoucnu vyžádá stěhování desítek tisíc lebek a statisíců lidských kostí uložených v interiéru, které pocházejí od obětí moru a husitských válek. Bude je nutné přemístit, ošetřit a zase složit do původního stavu.

Náročné rozebírání pyramid

Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je uloženo 56 tisíc až 60 tisíc lebek a 420 tisíc až 450 tisíc dlouhých kostí. Jenom pouhé rozebírání čtyř pyramid by pro skupinu deseti lidí znamenalo nepřetržitou práci na rok a půl. Vše se navíc musí průběžně dokumentovat a natáčet kamerou, aby odborníkům neuniklo nic důležitého.

Podle Jakeše se však letos ani v příštím roce s rozebíráním kosterní výzdoby ještě nepočítá. „V tomto roce v této stávající etapě ani v příštím roce v etapě číslo dvě se to kosterních pozůstatků v pyramidách ještě stále nedotkne," uvedl. Je ale podle něj možné, že se s těmito pracemi začne ve třetí etapě za dva roky.

Do budoucna se musí vyřešit i statika naklánějící se památky. Kostnice je totiž postavena na dvanáctimetrové vrstvě spraše, což není ideální. Navíc 4,5 metru pod základy je spodní voda. Náklon kostela měří speciální zařízení. Pokud by pohyb památky pokračoval, musela by se zabezpečit mikropiloty nebo rozšířením základů.

Čtěte také: Rekord: do kutnohorských památek se prodalo téměř milion vstupenek