Nynější šéfka nymburské nemocnice vinu odmítá, za absurdní označilo rozsudek i vedení kutnohorské radnice.

Opočenská řekla, že se proti verdiktu, který je podle ní v rozporu s občanským soudním řádem, odvolala. „Rozsudek je v rozporu i s hmotným právem a nedůvodně zasáhl do mých ústavních práv spočívajících v právu na spravedlivý proces a projednání věci před nezávislým a nestranným soudem,“ zdůvodnila Alice Opočenská, která byla do konce loňského roku ředitelkou kutnohorské nemocnice a nyní řídí městskou nemocnici v Nymburce.

Verdiktu krajského soudu se podivil i kutnohorský starosta Ivo Šanc. „Je absurdní, aby doktorka Opočenská platila 105 milionů korun,“ řekl.

Když kraj předloni převzal zadluženou nemocnici od města, získal tím nemovitosti v nemocničním areálu a další majetek. Dluhy však údajně zůstaly nesplaceny. Společnost Nemocnice Kutná Hora, jež zdravotnické zařízení provozovala, ukončila činnost a stala se z ní prázdná slupka. Nyní je v konkurzu. Mezi věřiteli byly i velké firmy, například Česká pošta nebo společnost T-Mobile.

Insolvenční správce následně zažaloval město a také krajskou nemocnici v Kolíně, pod níž kutnohorské zařízení spadá. Požadoval po nich i s poplatky 111 milionů korun. Škoda vznikla údajně tím, že byl podnik zlikvidován.

Vinu na vzniku dluhu odmítají

Město i Opočenská to ale odmítají. „To je podle posudku, který si nechal udělat insolvenční správce. Navíc nemá ani doložku. My máme revizní posudek, kde je nula,“ namítla Alice Opočenská, bývalá jednatelka společnosti. Podotkla, že v kauze se navíc schyluje k dohodě, což nedávno potvrdil i starosta Šanc.

Podle něj by město a kolínská nemocnice mohly nakonec zaplatit jen 30 milionů korun. Insolvenční správce Michal Žižlavský ale už dříve namítl, že je potřeba zohlednit i další pohledávky, které se nepřihlašují, například pohledávky zaměstnanců. Podle mluvčí kraje Berill Maschekové se věcí zabývají právníci.

Kutnohorskou nemocnici dříve provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o její koupi. Poté ale Středočeský kraj městu nabídl, že zdravotnické zařízení převezme. Medistyl-Pharma se kvůli tomu začala obávat o další podnikání v Kutné Hoře a nemocnici městu vrátila. Převod nemocnice na kraj pak schválili krajští i městští zastupitelé.