Dron bude snímkovat současnou rezervaci, kde se pasou koně, i plochy, kam se bude pastva v dalších letech rozšiřovat. Informoval o tom ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
Ochránci přírody v lednu v Milovicích vypustili do části bývalého vojenského prostoru 14 divokých koní dovezených z Británie. V dubnu ke klisnám na čtyřicetihektarovou pastvinu přivezli hřebce a na jaře příštího roku by se mohla narodit hříbata.
Pět skupin vzácného hořce křížatého
Divocí koně dokázali oblast proměnit k nepoznání už po několika měsících pobytu. „V aklimatizační ohradě, která byla původně zcela zarostlá agresivní třtinou křovištní, jsme zaznamenali již pět skupin vzácného hořce křížatého. Ten patří v Milovicích mezi nejvzácnější druhy rostlin, navíc je na něm zcela závislý ohrožený druh motýla, modrásek hořcový Rebelův," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, který vědecké výzkumy v lokalitě koordinuje.
V pondělí a v úterý odborníci začnou vzácnou lokalitu monitorovat pomocí bezpilotního letounu. Ze vzduchu tak zmapují současný stav stepi a získané informace doplní data z pozemního výzkumu. Letecké snímkování se bude opakovat dlouhodobě jednou až dvakrát ročně. Vývoj stepi tak bude zachycený po dobu několika let.
Unikátní záběry z ptačí perspektivy
„Kromě mapování lokality se počítá s využitím dronu také k fotografování a filmování divokých koní. Vzniknou tak unikátní záběry zachycující stádo z ptačí perspektivy. Záběry využijí mimo jiné filmaři, kteří v současné době o divokých koních natáčejí dokumentární film pro Českou televizi," uvedl Dostál.
Monitorování lokality s pomocí bezpilotního letounu je podle něj pro vědce tou pohodlnější částí výzkumu.
„Ostatní jsou pro ně výrazně náročnější. Desítky kilometrů nachodí každý rok při monitorování botanické a zoologické pestrosti lokality. Takzvané liniové transekty spočívají v procházení předem vytýčené trasy v terénu. Při tom výzkumníci zaznamenávají výskyt motýlů, brouků, ptáků, kvetoucích rostlin a dalších organismů," uvedl Dostál. Rozsah vědeckého výzkumu v rámci projektu je podle něj ojedinělý i v mezinárodním srovnání.
Divocí koně z anglického Exmooru
Divocí koně pocházejí z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě. První písemná zmínka o nich pochází podle Dostála z roku 1086. Patří tak k nejstarším záznamům o volně žijících koních v Evropě. Genetické výzkumy z posledních let zjistily, že právě koně z Exmooru přesně odpovídají svým vzhledem a zbarvením původním divokým koním z Evropy.
Na péči o divoké koně může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777.
Čtěte také: Ke stádu divokých koní u Milovic by se letos měli přidat zubři a pratuři