Podle Vojtěcha Poslušného, jednatele Okresního mysliveckého spolku na Benešovsku, je výskyt divokých prasat rok od roku vyšší. Důvod? „Mají na to ideální podmínky, které jim zemědělci poskytují tím, že ve velkém pěstují řepku olejku a kukuřici," vysvětluje Poslušný.

Podle něj to jsou ideální plodiny, ve kterých prasata vegetují a žijí, a kde je jim dostává klidu, kterého by neměly ani v lese. „Kdo z lidí je bude vyhánět z lán s olejkou?" pokládá si řečnickou otázku. Podle něj však na nárůst prasat doplácejí zase především zemědělci, kterým zvěř rozvaluje pole.

Na přemnožení prasat v letošním roce však měla podle myslivce z Benešovska vliv také extrémní příznivá zima. Příčinu lze ale hledat i jinde. Myslivci často řeší situaci tím, že odstřelí starou samici, která vede rodinu. To může mít ve výsledku fatální důsledky. Mladá prasata totiž v té chvíli přestávají být pod kontrolou a začnou se nekontrolovaně množit.

Odstřely divokých prasat ročně narůstají

Na odstřelování dospělých prasat upozorňuje Marie Štěpničková z Oddělení ochrany přírody a ovzduší, lesního hospodářství a myslivosti na Benešovsku. „Odstřely divokých prasat ročně narůstají, především pak dospělých prasat. V minulém roce myslivci na Benešovsku odstřelili dohromady 2874 kusů černé zvěře," uvádí Štěpničková. Zároveň však dodává, že divoké zvěře ubývá. Důvodem jsou podle ní právě narůstající odstřely.

„Odstřely jsou možností, jak vysoký počet divokých prasat snížit," přitakává Poslušný. Podle něj však složitou situaci divokých prasat nakonec vyřeší sama příroda. Takovým východiskem by podle něj mohla být nemoc zvaná africký mor prasat. „Zatím u nás není, ale mluví se o něm čím dál tím více," dodává jednatel mysliveckého spolku.

Jaké je riziko zavlečení afrického moru prasat do ČR?

Kvůli „prasečí" nemoci zvýšila opatření také krajská veterinární správa, která nyní vyšetřuje každý kus prasete, které se najde mrtvé ve volně v přírodě. Podle informací ze Státní veterinární správy se mor pozvolna blíží od jihu k severu, přes území států Ruské federace a nyní ohrožuje z východu evropské státy.

„Bezprostřední riziko zavlečení afrického moru prasat do České republiky v současné době sice neexistuje, ale vzhledem k pozvolnému šíření přes řadu blízkých zemí a zejména s ohledem na pohyb zvířat a vozidel je třeba s tímto rizikem počítat," upřesňuje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.