Když vloni skončily stavební úpravy areálu a Ekocentrum začalo zabydlovat novou vstupní budovu s kavárnou, vypadalo to, že s obnovou zeleně a vlastní zahrady to bude běh na delší trať. Město uvolnit další prostředky nad rámec rekonstrukce odmítlo. Jenže Domu dětí a mládeže, jehož je ekocentrum součástí, se podařilo získat krajskou dotaci. Práce se rozběhly začátkem května.

„Předělává se vlastně všechno, co bylo dosud v zahradě zeleného," vysvětluje vedoucí pedagogů Jan Cindr. „Pouze v části zahrady u nemocnice dravců je klid." Součástí mohutných úprav je rozdělení zahrady na tři hlavní části, z nichž každá bude mít trochu jiný charakter. Tyto segmenty budou od sebe odděleny stávajícími živými ploty. Ústřední myšlenkou celého projektu je lepší a zajímavější využití jedinečného zeleného pozemku v centru.

Geologický chodník

V přední části vedle vstupní budovy vzniká přehlídka českých biotopů. V pásu vinoucím se podél plotu se objeví kousek Jizerských hor sestávající z žulových balvanů, smrčků a horských travin. Na ty navážou vřesoviště a rašeliniště, biotop vody a mokřad s vrbou a vodomilnými bylinami a kousek hustého lesa.

Na ten si ovšem návštěvníky pár let počkají. Než mladé stromky vyrostou, zmohutní a dostatečně zastíní zem, aby se v ní udržely například podléšky a další typicky lesní rostliny, nějakou dobu to potrvá.

„Už nám tu vzniká geologický chodník z hornin, které jsou pro českou krajinu nejtypičtější, počítáme s pítkem, jehož přepad bude zásobovat vodou jezírko a kousek stranou zřídíme lavičky a instalujeme hmyzí hotel, který nám pomohli vyrobit účastníci letošního Zeměfestu, nebo motýlí loučku," pokračuje Cindr. Přestože se počítá s instalací celé řady prvků a zahrada nemá neomezenou kapacitu, na první pohled do plánů je znát, že návrh byl vytvářen s rozmyslem a porozuměním.

Druhá část zahrady nabídne „živelné" zážitky. Ne snad proto, že by se zde malí návštěvníci mohli zcela utrhnout ze řetězu, ale proto, že zdejší hřiště bude koncipováno jako zážitkové setkání s přírodními živly.

Dominantou této části bude ohnivá chýše s doškovou střechu a ohništěm, které najde využití během akcí a v rámci organizovaných programů. Bude se tu vařit, opékat i jen tak sedět a zamyšleně hledět do plamenů.

Zahrada živlů

Se sílou živlu země se zájemci seznámí na konci čtyřmetrového tunelu v podzemní noře. Přestože pod zem povede cesta široká 60 centimetrů, s žádným nouzovým východem se nepočítá. Jen tak lze docílit pocitů, jaké má ve svém brlohu divoké zvíře. Odvážlivci budou mít možnost na vlastní kůži zjistit, jaký chlad a vlhko může být jen pár centimetrů pod zemí třeba i v parném létě. Nic pro klaustrofobiky!

Nad touto norou budou navršeny kameny a hromada písku s pumpou. Ten, kdo rád staví přehrady na líně tekoucí vodě, zde bude ve svém živlu. Právě jemu bude vodní stanoviště určeno.

Poslední živel, vzduch, bude reprezentovat větrná věž vybavená volantem. Jeho točením se dají do pohybu siluety nejznámějších českých ptáků. Poznáte kromě dravců v letu například čápa, volavku nebo rorýse?

Zahradu živlů od Havlíčkovy ulice oddělí opět pás zeleně u plotu koncipovaný tentokrát jako skutečná divočina. Spleť křoví a stromů by měli návštěvníci citlivě přizpůsobovat podle sebe a v hustém porostu křižovaném liánami by měly v budoucnu vést tunely zakončené schovávačkami. Zkrátka atrakce, kterou těm, kteří trávili dětství v přírodě, není třeba představovat.

Morčata, ovce a možná i prasátko

Ještě jeden nový přístřešek podobný ohnivé chýši vznikne v zadní části areálu. Příchozí se přes nevelkou palisádu dostanou do zastřešeného výběhu králíků a morčat, a pokud se budou chovat tiše, třeba si je i pohladí.

S dalšími novými zvířaty se počítá do rovněž přístupné ohrady právě budované vedle skleníků. Obyvatelkami maštale se stanou tři mini ovce a do budoucna možná i vietnamské prasátko. „Zřídíme tady automat na nějaké nízkoenergetické krmení, aby byla zvířata za kontakt s lidmi odměňována. Zároveň jim zřídíme únikovou cestu, kdyby je návštěva lidí přestala bavit," popisuje Cindr.

Nová podoba zahrady má být dokončena do posledního června. Její slavnostní zpřístupnění proběhne ale až po prázdninách. Do té doby se budou vysévat trávníky a rostliny i zvířata si budou zvykat na nové prostředí. Areál se v celé kráse pravděpodobně otevře v prvním zářijovém týdnu.

Po dobu rekonstrukce Ekocentrum zavřené není, ale kvůli nepohodlí nevybírá vstupné. O prázdninách bude fungovat v letním režimu a zcela zavřené bude pouze v době celozávodní dovolené ve společnosti Škoda Auto.