Ve Středočeském kraji je pěstují například v Břežanech II nedaleko Českého Brodu na Kolínsku. Protože je právě období vrcholu sklizně, nedokáže jeden z majitelů farmy Martin Louda letošní úrodu posoudit.

„Tentokrát jsme začali o dva a půl týdne dřív než vloni, což je velký přínos. Letošní sezona je jiná v tom, že je chladný červen, takže sklizeň pořád trvá 
a ovoce je na poli dost. Je to pro nás také trochu překvapení," vysvětluje Martin Louda. Loni dost pršelo, což přineslo komplikace.

Martin Louda se sklání na dlouhém poli k jednomu řádku, kde jsou vidět ještě červnové červené jahody. Už od začátku fungování firmy, kterou založil se svými spolužáky z vysoké školy v roce 1999, se snaží pěstovat jahody jinou metodou, než se to doposud dělávalo. Vybavili je kapkovou závlahou, přidávali hnojiva i mulčovací fólie.

„Postupem času jsme začali sázet i jahody, které neplodí jen v červnu. Začali jsme zkoušet i další různé způsoby pěstování. Pomalu jsme vybrali takovou metodu, že pěstujeme stále plodící jahody, které jsou od června do poloviny října," popisuje Martin Louda. Přímo za ním se táhnou dlouhé fóliové kryty na železných konstrukcích. Tuto vychytávku viděli v zahraničí a velice jim pomáhají při nepříznivém počasí.

Jedny z prvních jahod začala firma v roce 2002 dodávat do obchodního řetězce Albert, kde si zákazníci můžou břežanské jahody koupit i dnes. „Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou obchodování s řetězci. Osvědčilo se nám, že naše technologie odpovídá kvalitou této náročnější klientele," říká Martin Louda.

Podle něho jdou technologie hodně dopředu a dnes by to, co prodávali v roce 2005, na trhu neuspělo. Požadavky zákazníků stále stoupají a musí být náročnější na technologie i výběr odrůd.

Jahody, maliny 
a ostružiny

V současné době pěstují červnové jahody na dvaceti hektarech, zejména odrůdy Elsanta a Darselect. Na 15 hektarech mají potom stáleplodící jahodovou odrůdu Evie 2. Kromě jahod se ještě specializují na maliny a ostružiny.

Na hlavní sklizeň tu pracuje kolem sto čtyřiceti lidí, mimo sezonu tak sedmdesát. Na farmě provozují také pálenici, takže se lidé můžou uplatnit i v ní. Stálých zaměstnanců mají asi devět, zbytek jsou zahraniční brigádníci z Bulharska, z Ukrajiny i z Moldávie.

„Sběrači ve vrcholu sezony seberou tak sto, sto dvacet kilo. Jsou tu i rekordmani, kteří seberou 240 kilo. Když je příznivé počasí a má řádek s pěknými velkými jahodami, tak to jde lépe," naznačuje další 
z majitelů Luboš Pokorný.

Martin Louda stojí každou nohou v jedné řádce jahod, které plodí jen v červnu a naznačuje, jak se musí listy posekat, aby nechytly houbovitou plíseň. „Jahody, které vysázíme, mají dva až tři sklizňové roky. Potom se pole musí vyměnit. Dva až tři roky se tam pěstuje něco jiného a pak se vrátíme. Třeba je tam řepka, hrách nebo obilí," objasňuje Louda.

Podstata pěstování jahod nestojí jenom na jednom zásahu. Faktorů je celá řada od výběru odrůd, pozemků až po zavlažování. Podle toho se dá ovlivnit chuť i velikost. Po několika letech je také potřeba obměnit sazenici, aby ovoce bylo pěkné.

Pro radu 
až do Holandska

Majitelé firmy Berry servis v Břežanech II si mimo jiné zvou poradce z Holandska. Bohužel ne všechny triky se hodí do českých klimatických podmínek. České ovoce má specifickou chuť, protože tu jsou v noci a ve dne hodně rozdílné teploty, tím pádem ovoce kumuluje větší množství cukru. Skleníkové ovoce, které se sem dováží, je sice na pohled krásné, ale nemá tak výraznou chuť. Skleník totiž neumožňuje kolísání teplot. U nás si to příroda reguluje sama.

Kromě toho, že z břežanské farmy putují jahody do obchodů, můžou je zájemci koupit na farmářských trzích nebo si pro ně dojet přímo na pole. Umožňují totiž samosběr.

„Máme tu pole, která jsou starší než ostatní. Ale protože jsou pěkné 
a v dobré kondici, věnovali jsme je na samosběr. Lidé tam přijdou, dostanou přidělený řádek a nasbírají si jahody. Ty, které si nasbírají, přinesou ke stánku, kde je převáží, a pak zaplatí," uvádí Luboš Pokorný.

Jezdí sem hlavně maminky a babičky, které třeba nechtějí kupovat drahé jahody z obchodu, protože 
z nich dělají marmeládu.

Břežanské jahody porostou ještě minimálně do konce září, tedy ty stále plodící. Všechno ale záleží na počasí. Podle vyprávění majitelů se dokonce jeden rok stalo to, že červnové jahody dosáhly svého vrcholu už 15. června. Tenkrát bylo takové vedro, že i malé jahody úplně zčervenaly a vypadaly jako lesní. Měly totiž
v sobě už potřebnou sumu teplot, takže začaly samovolně dozrávat.