„Už při přijímacím řízení, které probíhá na jaře, požadujeme, aby s sebou rodiče od lékaře přinesli zdravotní způsobilost dítěte, jejíž součástí je právě i očkování," řekla.

„Snad jenom jednou jsme řešili, že dítě mělo nějaké problémy při očkování a poslední doočkování mělo podstoupit až v září," dodala s tím, že zákon o ochraně veřejného zdraví jasně stanoví, že do předškolních zařízení a do dětských skupin nesmějí být přijaté děti, které nejsou oočkované povinnými vakcínami. A tím se ve Zvonečku stoprocentně řídí.

Bez posudku není dítě přijato

Stejně jsou na tom i ve všetatské školce. Zástupkyně ředitelky Jelena Darášová uvedla, že posudek lékaře je nezbytnou součástí zápisu. „Pokud ho rodiče nepřinesou k zápisu, dáváme jim ještě týden čas na doplnění. Vyhnout se tomu ale v žádném případě nemohou, bez posudku nebude jejich dítě přijato," vysvětlila.

Ani povinná očkování však nezabrání některým dětským nemocem, které často přejdou až v epidemii. Obě učitelky se shodly na tom, že vedle běžných viróz se ve školkách nejčastěji objeví plané neštovice. „Bývá to takový cyklus, objevují se obvykle jednou za tři až čtyři roky," objasnila Ivana Hořejší s tím, že nemoc většinou chytí převážná část dětí.

Čtěte také: Kapacity školek rostou, i tak mají děti smůlu