To bude na Sedlčansku – a má to svoji logiku: Ochrana fauny ČR nechystá krátkou vycházku, ale v plánu jsou přesuny mezi různými lokalitami. Účastnící této exkurze vedené Janem Grünwaldem a Ondřejem Sedláčkem se sejdou v sobotu v devět hodin u kostela v Solopyskách; ukončení je v plánu zhruba hodinu po poledni. K doporučenému vybavení patří dalekohled – a také je třeba pamatovat na obutí „do mokra“.

Od poťouchlíků k Žampionu

Přímo v pátek bude Den Země slavit Ekocentrum Huslík u Poděbrad, které od 13 do 17 hodin zve rodiče s dětmi. Čekají na ně Zaploťáci – poťouchlíci žijící někde za ploty lidských obydlí. Seznámit se s nimi bude možné v interaktivní hře v okolí Huslíku, kde si lze projít i nové naučné stezky – a dá se toho podniknout i mnohem víc. Třeba si půjčit badatelské batohy, případně uspořádat piknik.

Dům Natura v centru Příbrami – v Plzeňské ulici u náměstí T. G. Masaryka – hlásí, že „na svatého Jiří vylézají hadi, štíři“ nejen v souvislosti se sobotou, kdy zve od 11 do 16 hodin veřejnost, ale i k pátku a pak k pondělku, kdy pořádá akce pro školy. Mimo jiné chystá komentované prohlídky znovuotevřené expozice obojživelníků a plazů České republiky a venkovní workshop se starými řemesly; předem rezervovaní zájemci si mohou vyzkoušet i zdobení perníčků.

V sobotu odpoledne Český svaz ochránců přírody poprvé pro zájemce otevře celý areál záchranné stanice ve Vlašimi. Návštěvníkům doporučuje procházku – přijít podél řeky Blanice po modré turistické značce (do Měsíčního údolí). Otevřeno bude od 13 do 16 hodin, přičemž ve 13:30 a 14:30 se chystají komentované prohlídky. Provozovatelé dále slibují hry pro celou rodinu i zajištěné občerstvení.

Na sobotní odpoledne se chystá oslava Dne Země také v zahradě Kladenského zámku. Středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna tam od od 14 do 17 hodin nabídne stanoviště s herním programem – a ohlášen je také kulturní program: vystoupí Circus Ponorka a kapela Žampion.

Na víkend se nicméně chystají i podobně zaměřené akce jiných organizátorů. Například v Rožmitále pod Třemšínem lesnicko-dřevařská společnost Kaiser v sobotu uspořádá Den pro obnovu rožmitálských lesů. Mimo jiné představí vývoj lesa a práci lesníků – nyní s důrazem na stav porostů po dvou kalamitách: kůrovcové a větrné. Představí využití dřeva i sázení stromků, nebude však chybět ani stanoviště věnované myslivosti. Stejně jako obědový oheň pro opékání špekáčků. Zvány jsou celé rodiny, přičemž účastníci se sejdou v devět hodin nad kasárny; na začátku naučné stezky.

Vznikne alej se stovkou lip

Trochu jiného ražení, ale rozhodně také provázená zelenými myšlenkami je akce, kterou v sobotu od 10 hodin uspořádají ve Vestci na Praze-západ iniciativa Sázíme budoucnost, DofE Česká republika, obec i Středočeský kraj: sázení Aleje prince Philipa. Nové stromořadí se stovkou lip se stane připomínkou nedožitých stých narozenin manžela britské panovnice. Zapojit se do sázení může každý, kdo přijde. Zájemci také mají možnost „koupit“ si svůj strom v aleji – tedy zaplatit jeho označení jménem nebo názvem firmy – a přispět tak deseti tisíci na aktivity DofE programu seberozvoje pro žáky a studenty neboli Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Před desítkami let tuto aktivitu vymyslel a celosvětově zavedl právě manžel britské královny.

Z podzimních hrnčířských a řemeslných trhů na Husově náměstí v Berouně.
Hrnčířské trhy slaví kulatiny. Nabídnou i drátěné modely Volkswagenu Brouka

Část takto získaných prostředků také poslouží k zaplacení projektů na podporu integrace mladých lidí z Ukrajiny, kteří nyní přicházejí do České republiky. Podle předpokladů organizátorů by akce měla končit po 14. hodině.