Podle organizátorů situace v české politice pomalu spěje k vládě jedné strany. "My jsme získali dojem, že se situace velmi opakuje. Je to takové zvláštní déja vu. Zase máme vládu jedné strany, ta vláda nemá důvěru, je v demisi, nemá žádnou podporu, nemá žádné omezení, nikdo ji nekontroluje. Je to v podstatě vláda jednoho člověka," komentuje situaci za organizátory Radomil Bábek, který je předsedou podnikatelských odborů.

Nedělní demonstrace bude zaměřená také na podporu svobodného podnikání. Malí podnikatelé a živnostníci jsou totiž podle Bábka vždy první, proti komu nastupující totalitní moc dělá restrikce. "Vždycky, když se buduje byť nějaká měkká a nenápadná totalita, což je náš případ, tak vždycky první na řadě jsou malí podnikatelé a živnostníci, sedláci, církve a potom elity. A přesně to se děje teď," řekl. Tyto skupiny jsou podle Bábka snadným cílem, protože lidé v nich nejsou organizovaní a jsou nezávislí.

Výzva za svobodu a demokracii

Účastníci demonstrace na Václavském náměstí budou také veřejně hlasovat o nedůvěře vládě jedné strany. Podepsat se budou moci pod Únorovou výzvu za svobodu a demokracii, což bude otevřený dopis ústavním činitelům s požadavkem na dodržování demokratických principů v Česku.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, byl převzetím moci komunistickou stranou po vleklé vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se dostalo do područí Sovětského svazu a začala dlouhá vláda KSČ, provázená hlavně zpočátku tvrdými represemi. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.