Selhala prezidentská ochranka při incidentu v Chrastavě?

Bezesporu. Cílem ochrany je, aby k útoku, ať už fyzickému, nebo snižujícímu důstojnost chráněné osoby, nedošlo. To se nepovedlo. Útočník se dostal těsně k panu prezidentovi a simuloval útok před zraky stovek lidí i médií.

Nestalo se to i proto, že bodyguardi v domácím prostředí s ničím podobným nepočítali? Když je v Česku například papež, americký či ruský prezident, ochranná služba spolupracuje s kolegy ze zahraničí a je prostě ostražitější.

To je samozřejmě důležitý moment. Pokud je tady významná zahraniční návštěva, ochranná opatření se realizují v podstatně větším rozsahu, ve spolupráci s druhou stranou. Je to také vysoce prestižní záležitost.

Takže s českými politiky jsou bodyguardi pohodlní a berou akci spíš jako procházku rozesmátým davem?

Prezidentská ochranka má být složena z profesionálů. Ještě před několika lety měl tento útvar velmi dobrou pověst i v mezinárodním měřítku. Něco se zřejmě přihodilo v procesu výcviku, což může souviset s menšími finančními prostředky i motivací lidí. Žádá si to důkladnou analýzu, na jejímž základě se musejí přijmout opatření, vedoucí ke zlepšení současného stavu. Zatím lze říct, že to byla ostuda.

Ano, tak to komentovala i světová média. Lze ale vůbec v davu lidí, s nimiž si prezident podává ruku, podepisuje se, žertuje, hlavu státu účinně chránit?

Je jasné, že nikomu není možné zajistit absolutní bezpečnost. Postupy při ochraně osob jsou všude ve světě stejné, jde o to je důsledně uplatňovat a snížit možné riziko na minimum. My jsme viděli, že se ochranka chovala až laxně, její členové na útok vlastně nereagovali, jenom se dívali, a jeden dokonce v pohodě žvýkal. Jde o systém velení dané operaci, ale hlavně o celou konstrukci přípravy a výcviku těch příslušníků.

Nepůjde teď ochranka z extrému do extrému čili nezastřelí každého, kdo si v prezidentově přítomnosti sáhne pod sako?

Prvotním cílem ochranné služby není střelba a likvidace útočníka, ale bezpečnost chráněné osoby. V prvé řadě by k útoku vůbec nemělo dojít, k tomu musí sloužit zpravodajská příprava a místní znalost. Pokud přesto přijde, má být odražen a prezident musí být okamžitě přesunut do bezpečného prostoru. Vždycky je potřeba volit opatření, která jsou v rovnováze, a v každé situaci musejí být použity odpovídající prostředky.

Neselhaly v chrastavském případě zpravodajské služby? Atentátníkovy názory byly obecně známy, vědělo se, že má záměr na sebe upozornit podobným způsobem.

Takových lidí jsou v této zemi tisíce, tajné služby mají svou kapacitu a nemohou sledovat každého občana, který se někdy v hospodě nebo před kamarády negativně vyjádří o vládě. Stejně tak nelze stoprocentně zajistit bezpečnost chráněné osoby. Tady ale došlo k řadě na sebe navazujících selhání, která vypovídají o špatně nastaveném systému.