O jeho dalším osudu má v úterý neveřejně rozhodnout senát Krajského soudu v Brně. Posoudí, zda ho po odpykání poloviny sedmiletého trestu propustí na podmínku. Rath, jenž se i za mřížemi dočkal očekávaného působení jako doktor, se podle vlastních slov pobytem za mřížemi již dostatečně poučil – a na svobodě by mohl víc vydělávat (tudíž i lépe splácet současně uložený trest peněžitý).

Již loni 9. listopadu na veřejném jednání rozhodl o jeho podmínečném propuštění brněnský městský soud, když předseda senátu Josef Tatíček ocenil příkladné chování posuzovaného vězně za mřížemi. Státní zástupkyně Adriana Valcová však proti jeho usnesení podala stížnost. Nyní je konečný verdikt na soudu krajském. Brněnské soudy řeší Rathův osud v souvislosti s tím, že tento odsouzený nyní pobývá v tamější věznici.

Další klíčové rozhodnutí odvolacího senátu týkající se Rathovy budoucnosti by mělo padnout v dubnu; tentokrát u Vrchního soudu v Praze. Jednání senátu, jemuž předsedá soudce Alexander Károlyi, se však nebude týkat jen někdejšího hejtmana: půjde také o dalších sedm osob i devět firem odsouzených na sklonku roku 2020 v takzvané druhé větvi korupční kauzy, jež je ponejvíce spojována právě s Rathovým jménem. Jednání přístupné veřejnosti je nařízeno na 6. až 8. dubna, řekla v pondělí Deníku mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Konkrétně Rath se ohrazuje proti verdiktu středočeského krajského soudu, jenž mu původní pravomocně uložený trest z první větve prodloužil o rok a mimo jiné zvýšil i trest peněžitý.