Chovatel nahlásil veterinární správě náhlý úhyn dvou kohoutů a tří krůt. Vyšetření vzorků ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo ptačí chřipku H5. Likvidace chovu je plánována ve středu, zároveň budou vydána nařízení pro uzavřená pásma, uvedl Pejchal.

Nákaza se v regionu nejdříve objevila v Lázních Toušeň u Prahy. Veterináři společně s hasiči tam 9. ledna utratili přes 1000 kusů ptactva. O víkendu přibyla další ohniska v Kostelci nad Labem na Mělnicku a Hlásné Třebani na Berounsku. V Kostelci veterináři utratili kolem deseti a v Hlásné Třebani kolem 50 kusů drůbeže.

Zatím nebyl zaznamenán přenos viru na člověka 

Ptačí chřipka v Česku propukla na začátku letošního roku asi po deseti letech. V celé zemi je nyní 23 ohnisek nemoci. Veterináři proto například zakázali v celé republice pořádat výstavy ptactva. Nákaza se vyskytuje i v mnoha dalších evropských zemích.

Zatím nebyl zaznamenán přenos nemoci na člověka. Důležité je ale zachovávat základní hygienická opatření, například se v přírodě nepřibližovat k mrtvým ptákům, aby se vir neroznášel na obuvi.

Čtěte také: Nebezpečná ptačí chřipka se rozšířila i na Mělnicko