Úplná uzavírka D11, zajišťující významné spojení Prahy s Hradcem Králové – tedy včetně oblastí na Nymbursku a Kolínsku, se nemile protáhla nejenom časově, ale i geograficky. Kvůli dopravnímu průšvihu, pro který řidiči jen stěží nacházeli slušné pojmenování, ji policisté rozšířili od Prahy až na Nymbursko. Původně se přitom týkala jen úseku mezi dálničními kilometry 0 a 8 (od Prahy po Jirny na Praze-východ).

„Neexistující“ kabel pod napětím

Bourací práce se nečekaně zdržely. Masivní nadjezd na spojnici Horních Počernic a Běchovic Božanovskou ulicí odolával kvůli množství výztuže houževnatěji, než se očekávalo, když se do něj zakousla těžká technika. I na to se však přišlo až se zpožděním. Původně bylo nutné práce uprostřed noci neočekávaně zastavit kvůli jiskření z elektrických zkratů.

Přišlo překvapení, se kterým se předem nedalo počítat. Dělníci v mostní konstrukci narazili na neregistrovaný kabel vysokého napětí, vysvětlila Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací Praha, která je investorem prací.

Bylo tak třeba počkat, než se podaří prověřit všechny souvislosti a kabel odpojit; ačkoli formálně neexistující, zůstával „pod proudem“. Proti harmonogramu tak práce nabraly zpoždění v řádu hodin. A to se postupně dále protahovalo kvůli bytelnosti nadjezdu.

Dopravní komplikace prodloužení uzavírky přinášelo zejména na příjezdu do Prahy. Před Jirny, kde byl provoz už během noci na exitu 8 odkláněn z dálnice na objízdnou trasu po souběžné silnici II/611 (případně na II/101), se už dopoledne vytvářela kolona až po úroveň městysu Nehvizdy, která postupně narůstala. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl dokonce řidiče veřejně vyzýval, aby se v neděli D11 úplně vyhnuli – a raději volili jinou trasu.

Kalamita u Prahy zasáhla i Nymbursko

Kolaps dopravy s kolonami před Prahou postupně nabýval až hrozivých rozměrů – umocněných navíc uzavírkou na silnici číslo 611 v Nehvizdech – a půl druhé hodiny po poledni rázně zasáhla policie: D11 směrem na Prahu uzavřela už u Sadské na Nymbursku, kde dopravu odklonila na exitu 25. Zde, stejně jako na následujícím exitu 18 Bříství, byly také uzavřeny dálniční nájezdy pro směr na Prahu.

Přestalo platit i původní očekávání, že za nových podmínek by dálnice mohla být průjezdná kolem 18. hodiny: Centrum dopravních informací tlumočilo odhad operačního odboru Policejního prezidia ČR, že opatření přinášející uzavírky a kolony už na Nymbursko budou mít platnost až do půl deváté večer. Zase vedle! V neděli večer se už odhad posunul na sedmou ranní. V pondělí.

Jako zřejmě rozumné rozhodnutí pro řidiče neznalé místních komunikací se odpoledne jevilo sjet z dálnice už na exitu 35 – a k Praze pokračovat přes Pečky po silnici I/12 (byť s kolonami u Českého Brodu, kde přibýval proud vozidel jedoucích od exitu 25, i další citelnou zácpou před Úvaly). Či spíš volit úplně jinou trasu, a to takzvaně horem: po dálnici D10.