Několik obcí a měst z takzvaného Ladova kraje připravuje stavbu nové páteřní cyklostezky, která by vedla z Mnichovic až do hlavního města. Projekt s názvem Do Prahy na kole konkrétně připravují Mnichovice, Všestraty, Otice (Strančice), Světice, Říčany a městská část Praha-Kolovraty.

Stavět se bude po částech 

Podle předběžných hrubých odhadů by celá realizace mohla vyjít na 61,8 milionu korun bez DPH. Reálná cena po výběru stavební firmy by však mohla být nižší. Stavba cyklostezky by se tak měla uskutečnit pouze v případě zisku dotace, která by pokryla většinu nákladů.

Obce by tedy platily v rámci spoluúčasti podle současných předpokladů 15 procent nákladů stavby. „Stavět se bude po částech, aby se celý projekt nezastavil kvůli jednomu pozemku," přiblížila postup mnichovická starostka Petra Pecková.

Kromě bicyklů i brusle

„V Říčanech by se mohlo začít stavět už v příštím roce," řekl říčanský starosta Vladimír Kořen. Cyklostezka podél Říčanského potoka by podle něj měla kvalitní natolik, aby po ní mohli jezdit i lidé na kolečkových bruslích. Vznikem této páteřní cyklostezky z Mnichovic v Praze-východ až do Kolovrat by bylo vytvořeno propojení i dále na Uhříněves a cyklotrasy, které už v lokalitě jsou.

Čtěte také: Praha 4 chce zřídit novou cyklostezku přes Branický most