Statutárním zástupcem hejtmana by se měl stát náměstek pro školství Milan Němec, novou členkou rady bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková.
Opozice už dříve upozorňovala na to, že Petera seděl v krajské radě spolu s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (dříve ČSSD), souzeným kvůli korupci. Spolu s ním byli členy Rathovy rady i Němec s Moravčíkovou.
Někdejší náměstkyně pro majetek a pozdější hejtmanka v minulosti poukazovala na to, že sice určitou politickou odpovědnost nese, ale nikdy prý by nehlasovala pro návrh, o němž by si myslela, že je špatný.
Svůj dosavadní resort si Petera chce ponechat. „Doprava by měla být v gesci hejtmana," uvedl. Moravčíkové chtějí straničtí kolegové svěřit nový resort, má se stát náměstkyní pro investice a veřejné zakázky.
Posílení kontrolní činnosti
Cílem je podle Petery posílit kontrolní činnost krajského investičního oddělení. „My si myslíme, že tato role by jí mohla sednout," řekl Petera o Moravčíkové, která byla po zatčení Ratha několik měsíců v čele kraje a nyní je uvolněnou šéfkou krajské majetkové komise. Kdo ji ve vedení komise nahradí, zatím nebylo rozhodnuto.
Navržené složení krajské rady sociální demokraté ještě proberou se svými koaličními partnery z KSČM. Ti ostatně bezprostředně po jednání krajských špiček ČSSD dorazili do Lidového domu.
„Restart Středočeského kraje"
Podle šéfa středočeských komunistů Stanislava Grospiče lze očekávat, že KSČM nebude mít proti návrhu výhrady. „Pokud by si ty věci nevyžádaly nějaké další personální změny, tak budeme respektovat koaliční ujednání, že hejtmana obsazuje sociální demokracie svou nominací," řekl Grospič.
Čas na jednání má koalice do pátku, kdy je plánována volba nových členů rady. V tentýž den chce Petera také oznámit, jak vidí další budoucnost hejtmanství. Podle něj je plánován jakýsi „restart Středočeského kraje", počítá se s rozsáhlou reorganizací krajského úřadu.
S Řihákem se rozcházíme v dobrém, řekl Miloš Petera
Miloš Petera odpovídal na otázky Deníku těsně poté, co ho středočeská ČSSD navrhla ve středu do funkce hejtmana.
Středočeská ČSSD vás navrhla jako hejtmana Středočeského kraje. Čekal jste to?
V této chvíli už ano. Pro mě je čest dostat nominaci, i když to vnímám jako velký závazek.
Shodla se na vás ČSSD jednoznačně?
Ne, myslím, že jen jeden hlas se zdržel.
Jaké budou vaše první kroky v roli hejtmana?
Nejprve provedu reorganizaci úřadu. Chci zefektivnit a zeštíhlit chod úřadu a naopak, kde to bude potřeba, tak posílit, například v přestupkovém řízení v dopravě. Další prioritou pro mě bude vyčerpat všechny evropské peníze tohoto období.
Už dopředu jste ohlašoval, že v případě, že vás zvolí hejtmanem, budete rezignovat na některé své funkce…
Ano, už jsem informoval předsedu naší strany, že nejpozději k 31. srpnu skončím v poslanecké sněmovně. Dále už nekandiduji v podzimních komunálních volbách jako zastupitel, budu se tedy věnovat pouze pozici hejtmana.
Starostou Nymburka nadále zůstanete?
Když si budou zastupitelé přát, tak tam skončím okamžitě, jinak odejdu v řádném termínu na podzim.
Chystáte nějaké personální změny na kraji?
Jen minimálně. Budu pracovat s lidmi, kteří tam jsou. Pokud učiním změny, tak proběhnou v řádu jednoho až dvou lidí.
Viděl jste se s panem Řihákem od pondělí, kdy rezignoval na hejtmana?
Scházíme se s panem Řihákem každý den. Mezi námi bylo velmi seriózní jednání. Chtěl bych mu poděkovat za to, jak se zachoval. Myslím, že se spolu rozcházíme v dobrém, a nabídl jsem mu pomoc ohledně jeho senátního bodu ze strany sociální demokracie Středočeského kraje.
Čtěte také: Vrací se éra Davida Ratha? Starostové kritizují odchod Josefa Řiháka