Ten se má stát novým ministrem školství. „ČSSD a KSČM by si resorty mohly vyměnit," řekl Josef Řihák.

Část sociálních demokratů si ale přeje, aby regionální rozvoj dál spadal pod ČSSD. Která varianta dostane přednost, bude jasné po nejbližším jednání krajského výkonného výboru strany.

Řihák podotkl, že pro ČSSD byla vedle sociálních věcí vždy důležitá oblast zdravotnictví. „Už při povolebních vyjednáváních jsem o zdravotnictví usiloval. Jednání ale dopadla tak, že jsme ho dali komunistům. Když je možnost změny, tak jsem ji navrhl," uvedl hejtman, podle nějž je zdravotnictví pro sociální demokraty prioritou.

Odmítl ale informace médií, podle nichž by komunisté, s nimiž sociální demokraté ve středních Čechách společně vládnou, díky tomu měli posílit a získat další post náměstka. Počty radních a náměstků mají podle hejtmana zůstat zachovány.

Dosavadní krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) by se tak podle Řiháka nestala náměstkyní, ale jen radní pro regionální rozvoj a její funkci by obsadil nynější ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada (ČSSD), který byl však nebyl radním, ale náměstkem.

Sociální demokraty čeká vážná debata

Například předseda středočeské ČSSD a hejtmanův náměstek pro dopravu Miloš Petera se však přiklání k tomu, aby bylo dosavadní rozdělení resortů zachováno. Chládka by v takovém případě mohl nahradit třeba nynější předseda krajského výboru pro regionální rozvoj Karel Horčička.

„Není to otázka života a smrti, ale diskuse na krajském výkonném orgánu ČSSD. V tajné volbě rozhodneme, co navrhneme, a dál budeme jednat," podotkl Řihák.

Otazník se také vznáší nad dalším působením krajského radního pro finance Jiřího Peřiny (ČSSD), který dostal nabídku stát se náměstkem ministra financí. Řihák věří, že nakonec na kraji zůstane, je to ovšem ještě otevřená záležitost.

„Jak to dopadne, nevím, ale podle mého názoru pan inženýr Peřina zůstane na kraji, což by bylo dobře, protože i jeho zásluhou jsme skončili hospodaření s přebytkem," dodal hejtman.

Nevhodná kumulace funkce poslance

Chládek nebo Peřina přitom nemusejí být posledními členy krajské rady, kteří svou funkci opustí. Následovat by je mohl i Petera, který byl loni zvolen do Poslanecké sněmovny. Podle stranického usnesení je totiž nevhodná kumulace funkce poslance s funkcemi hejtmana, náměstka hejtmana, primátora a placených radních v krajích a statutárních městech.

Dotyční lidé by se měli rozhodnout do půl roku od zvolení do Sněmovny, lhůta skončí v dubnu. Petera o věci ještě uvažuje. Poukázal na to, že je v jiné situaci než jeho kolegové ze vzdálenějších regionů, protože středočeský krajský úřad sídlí v Praze nedaleko sněmovní budovy.