Informace, že přetížení jednotek intenzivní péče v nemocnicích může zabránit intenzivnější očkování proti koronaviru, vzešla z jednání krajského krizového štábu v souvislosti s údaji o nárůstu počtu covidových pacientů, kteří kvůli těžkému průběhu onemocnění končí na intenzivních lůžkách. Na středočeských odděleních JIP a ARO se během pouhých pěti dnů, od pátku minulého týdne do středy, zvýšil počet pacientů bojujících s koronavirem ze 47 (z nichž 19 bylo napojeno na umělou plicní ventilaci) na 73 (přičemž ventilovaných bylo 28).

Význam vakcíny jako ochrany před těžkým průběhem onemocnění Polák potvrzuje. S tím, že největší aktuální význam mají právě třetí dávky. „Jejich účinek se projeví už po čtyřech, pěti či sedmi dnech, zatímco ten, kdo se pro očkování rozhodne nově, je chráněn za 14 dní,“ řekl Deníku.

Online reportáž

„Skutečně se může významným způsobem snížit zátěž nemocnic,“ poznamenal. Připomněl současně, že od příštího týdne se chystá uvolnění třetích dávek pro zájemce ve věkové skupině 55+; od dalšího týdne (na jehož sklonku už přijdou Vánoce), pak pro lidi nad padesát. „Bude to náročné z hlediska logistiky; nyní nemáme velkokapacitní očkovací centra,“ poznamenal z pohledu krajského koordinátora očkování.

Posilující dávky mají převahu

Už nyní třetí dávky mezi podaným vakcínami jednoznačně převažují. Ukazují to třeba údaje o očkování za čtvrtek, kdy bylo ve Středočeském kraji evidováno 9923 aplikací. Jako posilující dávky látky od dodavatele Pfizer je z nich registrováno 6882. Od stejné firmy se dále uplatnilo 489 prvních dávek a 1268 druhých. Značka Janssen má za čtvrtek vykázáno použití na 56 prvních dávek a sedm posilujících. Ke zbývajícím očkováním (1221) podrobnosti chybí.

Od počátku vakcinace na koni loňského prosince bylo ve středních Čechách aplikováno bezmála milion a půl dávek: přesně 1 489 305. Na použití během posledních dvou týdnů z nich připadá 108 230. Celkově však Středočeši dostali očkovacích injekcí podstatně víc: bezmála 1,9 milionu. Přesně bylo 896 844 lidem s bydlištěm ve Středočeském kraji podáno 1 896 342 dávek. Dlouhodobě platí, že zhruba z 28 procent zajišťuje očkování Středočechů Praha.