O osudu zámku Buštěhrad by se mělo rozhodnout ještě letos. Dlouhodobě nevyužívaná a chátrající část, která patří kraji, bude možná nabídnutá k prodeji. Středočeskému kraji totiž chybí peníze na jeho opravu.

O zámku by se mělo rozhodnout do poloviny letošního roku

„Jsou tři možnosti, co s tím můžeme dělat. Buď to prodáme, nebo to pronajmeme anebo to necháme chátrat. Já bych se přikláněl k té první variantě," uvedl středočeský radní pro kulturu Daniel Marek.

Následovat by mělo jednání s vedením města Buštěhrad a poté také s případným investorem. O osudu zámku nechvalně spjatého s bývalým hejtmanem Davidem Rathem by se podle Marka mělo rozhodnout do poloviny letošního roku.

O zámek projevila zájem firma 

Levé křídlo zámku patří buštěhradské radnici. Ta ho za padesát milionů opravila, nastěhovala do něj městský úřad a knihovnu a plánuje v něm vybudovat ještě informační centrum. Že by odkoupilo i zbývající dvě třetiny zámku nepřichází podle starostky Daniely Javorečkové v úvahu. V městské kase na to chybí peníze.

Na odkup zámku cizím investorem se však v třítisícovém městě dívají s obavami. Už v minulosti totiž o zámek projevila zájem firma, která se prezentovala jako francouzská a hodlala ho přebudovat na luxusní hotel. Později se ukázalo, že to byl podvod.

Nejvíc chátrajících památe má Kladensko

„Důležité je, kdo by byl novým investorem. Kdyby to byl spolehlivý partner, který by zámek opravil a využil ho nějakým smysluplným způsobem, který by měl přínos i pro obec a byl by ochoten s obcí úzce spolupracovat, tak bychom asi nebyli proti," vysvětlila starostka Buštěhradu na Kladensku. Podmínkou by bylo, aby zámecký sál mohlo nadále město využívat na společenské akce a zámecký areál zůstal přístupný veřejnosti.

Buštěhradský zámek je jeden z desítek historických objektů ve středních Čechách, který vede Národní památkový ústav na seznamu ohrožených památek. Podle tohoto seznamu má nejvíce chátrajících památek právě Kladensko, a sice jedenáct objektů, následuje Nymbursko s deseti objekty. Nejčastěji chátrající památkou je přitom zámek.

Majiteli památek jsou i obce 

„Ten počet se nijak výrazně nemění. Některé stavby jsou na seznamu řadu let, jen málokdy se stane, že je z evidence vyřadíme, protože se dočkaly opravy," objasňuje Jiří Mrázek z Národního památkového ústavu pro střední Čechy.

Majiteli těchto památek jsou často obce, které na opravy nemají peníze anebo soukromé osoby, které z nějakého důvodu nechávají stavbu chátrat. Častými problémy jsou neshody dědiců nebo tvrdohlaví majitelé, kteří za prodej požadují nesmyslně vysokou částku.

Majitelé vzácných objektů jsou většinou závislí na grantu 

Stává se, že zchátralou památku odkoupí nový majitel s cílem ji opravit a dát ji nový účel. Taková cesta je ovšem velmi zdlouhavá a s nejistým koncem. Opravy se mohou vyšplhat i na několik desítek milionů korun. Majitelé těchto vzácných objektů jsou přitom většinou závislí na grantech. Záchrany se v minulosti dočkal například historický pivovar v Lobči u Mělníka.

Nový středočeský radní pro kulturu Daniel Marek přislíbil, že se na záchranu ohrožených památek více zaměří. „Doufám, že si mi podaří navýšit částku na obnovu památek na 20 milionů korun. Plánuji to navrhnout na březnovém zastupitelstvu, kdy se o tom, bude jednat," uvedl radní. Minulý rok šlo na obnovu památek asi deset milionů korun.

Opravit střechu je nejdůležitější, říká majitel zámku PakoměřiceO tom, jak se zachraňuje zámek jsme si povídali se Zdeňkem Nováčkem, majitelem zchátralého zámku Pakoměřice na Praze-východ.
Když Zdeněk Nováček se svou ženou před třemi lety kupoval zchátralý zámek Pakoměřice, měl už za sebou záchranu jednoho zámku v Královéhradeckém kraji. Z toho zčásti vybudoval hotel a větší část otevřel pro veřejnost. Stejné úmysly má i s pakoměřickým zámkem.

Jak jste s obnovou zámku od roku 2014 pokročili?
Vlastně jsme pořád na začátku. Postupujeme pomalu, podle toho, kolik máme peněz. Máme hotovou střechu na polovině zámku, což je nejdůležitější. Letos bych udělat zbytek střechy, ale to záleží, zda se nám podaří získat peníze. Jinak je hotová statika celého objektu, takže už se nerozpadá.

K zámku patří ještě kostelík, fara a pivovar. Opravujete všechny objekty zároveň?
Ano. Kostelík už jsme opravili, teď pracujeme na faře, kterou plánujeme dokončit do letošního léta. K tomu postupně opravujeme zámek.

O jaké granty žádáte?
Podávali jsme žádost na ministerstvo kultury v programu o záchranu architektonického dědictví a doufáme, že se nám to podaří. Co nás ovšem mrzí, že jsme žádali o dotace Středočeský kraj a od něj jsme za celou dobu nedostali ani korunu. To je velký smutek.

Na kolik peněz zatím přišly opravy?
Raději to nepočítám. Když si vezmu jenom zámek, tak ten stál asi tři miliony. Kostel nás přišel na jeden milion. Spolu s farou to bude dohromady asi pět milionů. Abychom dodělali zámek, tak budeme potřebovat ještě 15 až 20 milionů.

Máte představu, kdy by zámek mohl být kompletně zrekonstruovaný?
To záleží, zda se podaří získat dotace. Kdybychom od ministerstva kultury dostali milion až milion a půl ročně, tak by se to za sedm let mohlo podařit.

Jaká fáze opravy byla nejtěžší?
Největší problémy jsme měli asi se statikou. Díky některým krokům předchozího majitele se celý zámek rozjížděl do stran. Starosti jsme měli také se střechou, na východní straně jsme museli vyměnit docela dost trámů. Ale nestěžujeme si. Na podobné trable jsme zvyklí z Potštejna, který se nám podařilo opravit a otevřít.

Pořádáte nějaké akce pro veřejnost už nyní?
Loni na jaře jsme na zámek pozvali místní lidi, protože se ptali, co se zámkem bude. Uspořádali jsme pro ně a pro obyvatele okolních obcí setkání, na kterém jsme prezentovali i své záměry, co se zámkem chceme dělat a k čem jednou chceme, aby sloužil. Bylo to moc příjemné. Měli jsme tu i nějaký kulturní program pro děti. Myslím, že si to všichni užili. Potěšilo mě, jak se lidé o osud zámku zajímají.

Uvažujete, že byste letos akci zopakovali?
Popravdě ne. Spíš se snažíme investovat peníze do oprav. Na akce bude mnoho času, až opravy dokončíme.

close Památky Středočeského kraje. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Poslední fáze oprav Klementina začne až příští rok