Tržnice Sapa má zavřeno, asijské restaurace i večerky mají omezenou otevírací dobu. Jejich personál totiž vítá příchod nového lunárního roku Psa doma ve Vietnamu, Číně a dalších zemích. Slaví se ale i v Praze.

Například v Obecním domě. Zde je možné seznámit se s čínskými novoročními zvyky, ochutnat tamní speciality, nakouknout pod ruce řemeslníkům a poznat kulturu této země. Během dnešního i zítřejšího dne vystoupí čtyřicítka umělců, kteří předvedou mimo jiné Lví tanec, akrobatická čísla a hru na suonu, což je dechový nástroj.Součástí je také workshop, během něhož si návštěvníci mohou vyrobit tradiční lampion. Naučí je to přímo výrobce těchto svítilen Gu Chuanjing.

Vysvětlil, že lidé prostřednictvím lampionů vždy vyjadřovali přání dobrého života. „Objevily se lampiony zaječí, květinové, lví, ananasové a další. V 80. letech 20. století tvůrci nahradili kostru z bambusových proutků výztuží z ocelových drátků, papírové tělo nahradilo hedvábí a svíčka, která jej osvětlovala, byla nahrazena žárovkou,“ popsal Chuanjing vývoj tradičních lampionů.

close Oslavy čínského nového roku v Praze info Zdroj: Deník zoom_in

Vstupné 149 korun se platí pouze na umělecká přestavení, ostatní je přístupné zdarma. Oslavy se chystají například i v Taiji akademii a také v Buddha-Baru. V holešovickém hudebním klubu a restauraci Sasazu připravili na následující týden speciální menu vycházející z tradičních čínských pokrmů.

Pes přináší spolupráci

„Pes je považován za spravedlivého, společenského a loajálního tvora. Rok ve znamení psa by neměl přinášet konflikty, a spíše by se měl nést ve znamení spolupráce. Měl by být úspěšný, i když vyčerpávající,“ popisuje sinoložka Helena Heroldová.

Novoroční veselí je v Číně spojeno i s vítáním jara. Jde o nejdůležitější svátky v této zemi. Žije jimi nejen celá Čína, ale i jihovýchodní Asie, a slaví je také asijské komunity po celém světě.

„Dodnes je zvykem cestovat i na velké vzdálenosti, aby se všichni mohli na svátky setkat. Proto i pražští Číňané a Vietnamci valem odlétají domů. Den před Novým rokem se připravuje slavnostní večeře. Obvyklým jídlem jsou masové nebo zeleninové taštičky, které připravuje celá rodina,“ vysvětlila Heroldová. První den nového roku se pořádají lví a dračí tance v maskách, které mají pestrými barvami a hlukem odhánět zlé síly. Děti dostávají červené obálky s drobnými peněžními dary. Svátky trvají celkem 15 dní a končí Dnem luceren.

Slaví Vietnam, Korea i Mongolsko

Kromě Číny dnes si dnes připomíná Nový rok téměř celá jihovýchodní Asie. Další rok dnes začali odpočítávat ve Vietnamu, Koreji, Mongolsku i Tibetu. Ve všech těchto zemích jsou novoroční svátky nejdůležitějšími v celém roce. Vietnamci například stejně jako my zdobí stromky. Jde však o ovocné stromy, nejčastěji kumkvaty, broskvoně či meruňky. Důležitá je pro ně první návštěva, protože ta podle pověr předurčí, jak se jim bude v celém roce dařit. Shodně s Číňany darují dětem peníze v červených obálkách. V Tibetu se první den roku navštěvují kláštery, druhý den je vyhrazený rodinným návštěvám.