„Pražský trh s nemovitostmi není pružný. Ačkoli poptávka stoupá už několik let, na počtu dokončených bytů se to zásadně neprojevuje,“ přiznal Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR), který je příspěvkovou organizací magistrátu. K tomu, aby se trh dostal do rovnováhy, by podle IPR bylo třeba až 20 tisíc nových bytů.

První recept tkví podle náměstkyně v roli města coby stavitele nájemních bytů. „Město tak musí garantovat dostupné nájemní bydlení. Připravujeme dva projekty v Dolních Počernicích a na Černém Mostě o celkem 500 bytech,“ uvedla Kolínská. A stavět chce Praha i další byty, pro které se snaží vytipovat vlastní pozemky. Podle Kolínské je v městské kase také půl miliardy korun na nákup nových pozemků.

Byty v Praze. Propast mezi nabídkou a poptávkou.

S nájemním bydlením je propojen druhý recept, spočívající v růstu platů zaměstnanců veřejného sektoru. „Uvolnili jsme 700 milionů korun na odměny. V průměrném měsíčním platu by se navýšení mělo projevit 1670 korunami,“ uvedla náměstkyně s tím, že bytovou situaci těchto Pražanů mají řešit obecní byty. „Dostupné bydlení neznamená hypotéku na 30 let,“ dodala Kolínská. Nicméně ani obecní byty se aktuálně téměř nestaví.

Snaha změnit pronájmy bytů na pronájmy místností

A do třetice byty k nájmu, konkrétně snaha omezit krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Regulace by měla například umožnit jen pronájem místností, nikoli celých bytů, nebo vyhradit počet dnů v roce, kdy lze pokoje pronajímat. Dále se vedení města bude snažit přezkoumat, zda některé opuštěné byty v metropoli není možné využít k nájemnímu bydlení.

Až poslední opatření se týká výstavby bytů v projektech, které developeři prodávají do osobního vlastnictví. „Zaměříme se na to, proč se nedaří rychleji zastavovat brownfieldy,“ slíbila Kolínská.

Bývalé průmyslové areály v Praze, které čekají na nové využití, zaujímají podle nedávného odhadu agentury Czechinvest až 700 hektarů. Stavební uzávěry však brání rozvoji 300 hektarů. „Bez zásadní revize toho, jak se procesy transformace území schvalují, se dál nedostaneme,“ připustil ředitel Sekce strategií IPR Tomáš Lapáček.