Mimořádná akce, při které bylo v Praze a středních Čechách kontrolováno přes padesát chovů koní, odhalila sedm nedostatků při péči a evidenci. Bylo to v okresech Rakovník (jeden případ), Benešov (dva případy) a Praha-západ (čtyři případy).
Konkrétně se jednalo o závady v evidenci zvířat (u všech zmíněných sedmi chovů) a u jednoho z nich ještě špatný výživný stav zvířat a nevhodné podmínky chovu. Konkrétně byla nedostatkem přítomnost předmětů, o které se zvířata mohou zranit.
Podle ředitele krajské veterinární správy Zdeňka Císaře čeká například chovatele z okresu Rakovník opakovaná kontrola, avšak dotyčný se jim vyhýbá, a tak je možné, že se kontrolu nepodaří uskutečnit. „Chovatelé obvykle nepřipouštějí, že podmínky chovu a stav chovaného zvířete je špatný. Případně jako důvod uvádějí špatnou finanční situaci, stáří zvířete a problémy se zajištěním odborné péče o kopyta," popisuje postoj kontrolovaných Zdeněk Císař.
Při porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání řeší napravení obecní úřady místně příslušné obce s rozšířenou působností. Ty mohou vlastníkovi zvířete například nařídit různá opatření nebo dokonce i chov zakázat. Zvíře také může v případě opakovaného týrání propadnout státu.
Koho inspektoři kontrolují
Z loňských případů šetřených na popud se 30 procent podnětů týkalo hospodářských zvířat (do této skupiny jsou zařazeni i koně, ovce, kozy a prasata chovaná jako zájmová zvířata na soukromé výjimky, spásání zahrady a podobně). Zbytek podnětů se pak týkal zájmových zvířat (v převážné většině psů a koček).
U chyb v evidenci je prováděna administrativní kontrola a v případě, že nedojde k nápravě nedostatků, bude provedena další kontrola. „Ve dvou případech byly poznatky předány také České plemenářské inspekci," dodává ředitel krajské veterinární správy.
Některé z kontrol, které byly provedeny v rámci zmiňované mimořádné akce, byly již kontroly následné, tedy byly vybrány chovy, v kterých již dříve byly zjištěny závady. U dvou chovatelů závady odstraněny nebyly.
Přibývá také počet podnětů ke kontrolám od veřejnosti. V roce 2009 evidovala krajská veterinární správa 255 podnětů a loni už dokonce 396 podnětů. Že jsou oprávněné se obvykle ukáže zhruba u čtvrtiny z nich. Podíl kontrol, které jsou na podnět veřejnosti a těch ostatních, vypadá tak, že 36 procent pochází z popudu veřejnosti, zbytek z popudu inspektorů.
Nejčastěji chovatelé porušují zákony na ochranu zvířat proti týrání (loni 61 případů), o veterinární péči (loni 42 případů) nebo zákon o šlechtění, plemenitbě a evidenci (loni sedm případů). Porušení více zákonů současně bylo loni zjištěno u 14 případů.